Ľubomír Hudačko Správy

Vyhodnotia meškanie a uprednostnia MHD: Inteligentné križovatky pripravujú aj na Sekčove

Predpokladaný termín ukončenia realizácie projektu je jar 2023.

Ilustračný obrázok k článku Vyhodnotia meškanie a uprednostnia MHD: Inteligentné križovatky pripravujú aj na Sekčove
Zdroj: Mesto Prešov

V Prešove sa začalo s projektom Zavádzanie moderných technológii do regulácie dopravy. Dnes24.sk o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

„Aktuálne už prebieha modernizácia cestných svetelných signalizácií na desiatich križovatkách na najväčšom sídlisku v meste, s cieľom zaviesť preferenciu MHD,“ uviedol Tomek.

Inteligentné križovatky už fungujú na Levočskej ulici, s prípravami na zavedenie preferencie MHD sa začalo aj na dvoch dopravne najvyťaženejších uliciach na sídlisku Sekčov.

Vyhodnotia meškanie

„Projekt sa zameriava na technické riešenie rekonštrukcie a obnovy technologických prvkov na cestných svetelných signalizáciách na 10-tich križovatkách na ulici Arm. gen. Svobodu a Rusínskej ulici,“ pripomína ďalej hovorca s tým, že inteligentné križovatky budú vedieť vyhodnotiť meškanie spojov a na základe toho uprednostnia konkrétny autobus alebo trolejbus.

Meškanie MHD v čase dopravnej špičky sa vďaka tomu môže skrátiť až o polovicu.

Preferencia MHD začne v smere z obce Ľubotice na križovatke Arm. gen. Svobodu – Vihorlatská, kde sa pomocou nových semaforov uľahčil vodičom autobusov a trolejbusov, smerujúcich z obratiska na Sibírskej ulici, vjazd na hlavnú cestu.

Na jar 2023

„Preferencia MHD bude ďalej pokračovať na všetkých svetelných križovatkách na ulici Arm. gen. Svobodu až po križovatku pri OD Kaufland. Projekt je realizovaný vďaka nenávratnému finančnému príspevku z operačného programu Integrovaná infraštruktúra vo výške 923 602,04 EUR, pričom celkové oprávnené výdavky projektu sú schválené vo výške 972 212,67 eur,“ doplnil Tomek s tým, že predpokladaný termín ukončenia realizácie projektu je jar 2023.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM