Správy

Východ Slovenska EXTRÉMNE trpí, stále prevláda výrazné pôdne sucho: Kde je to najhoršie?

Situácia meteorologického sucha sa v porovnaní s minulým týždňom mierne zhoršila a aktuálne prevládajú na Slovensku normálne až mierne suché podmienky.

Ilustračný obrázok k článku Východ Slovenska EXTRÉMNE trpí, stále prevláda výrazné pôdne sucho: Kde je to najhoršie?
Zdroj: Dnes24.sk

Na východnom Slovensku sa stále nachádza výrazné až extrémne pôdne sucho.

Najhoršia situácia je na Zemplíne, Above, Spiši a Šariši.

Extrémne sucho zasahuje celkovo až 14 percent územia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom klimatologickom zhodnotení.

Nadbytok na západe

Deficit pôdnej vlahy je na krajnom východe a pod Tatrami od mínus 80 do mínus 100 milimetrov. „Nadbytok vlahy pozorujeme len na západnom Slovensku, lokálne až do plus 40 milimetrov,“ uviedol SHMÚ.

Situácia meteorologického sucha sa v porovnaní s minulým týždňom mierne zhoršila a aktuálne prevládajú na Slovensku normálne až mierne suché podmienky.

SHMÚ priblížil, že podľa indexu SPEI je veľmi sucho v Bardejove a extrémne sucho je ešte na ôsmich staniciach na východe. Mierne vlhko je len v Dudinciach.

Kamenica aj Michalovce

Podľa indexu SPI je veľmi sucho na piatich staniciach na východe. Extrémne sucho je v Kamenici nad Cirochou a Orechovej. Mierne vlhko je v Dudinciach a Mochovciach. Podľa indexu CMI prevažujú normálne až mierne suché podmienky.

Veľmi sucho je ešte na siedmich staniciach. Extrémne sucho je v Kamenici nad Cirochou a Michalovciach.

Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší v Kamenici nad Cirochou, a to mínus 188 milimetrov, a Michalovciach mínus 156 milimetrov. Deficit zrážok okolo –145 milimetrov je aj v Orechovej a Švedlári.

ilustračné foto

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM