Rôzne

Veriaci v Prešove vytvorili REKORD: Na živú krížovú cestu prišlo NAJVIAC ľudí, FOTO

V uliciach Prešova sa na Veľký piatok opäť konala tradičná živá krížová cesta.

Ilustračný obrázok k článku Veriaci v Prešove vytvorili REKORD: Na živú krížovú cestu prišlo NAJVIAC ľudí, FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

Ako za organizátorov povedal rímskokatolícky farár Peter Gombita, išlo o 16. ročník tohto veľkonočného podujatia, pričom sa na ňom zúčastnilo 3-tisíc až 4-tisíc ľudí, čo je dosiaľ najviac.

Živá krížová cesta mala priniesť príležitosť na spoločné veľkopiatkové stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia.

Napätá nálada

Gombita vyzdvihol, že vzhľadom na množstvo ľudí išiel z davu pokoj.

„Tá atmosféra prispieva k tomu, aby sme sa zamysleli nad tým, čo dobré sme urobili, ako napraviť to, čo sme pokazili, akou cestou chceme ísť, prečo Ježišovi Kristovi toľko ubližovali a aké veľké je zlo, ktoré človek dokáže spôsobiť tomu druhému,“ povedal.

Pripomenul, že v súčasnosti je často nálada v rodinách, v spoločnosti či vo svete napätá. Aj preto sa podľa neho prišlo pozrieť na oživenie najsilnejšieho kresťanského príbehu do centra mesta zrejme rekordné množstvo divákov.

V čom je sila Krížovej cesty

„Zažívame smútok, nostalgiu, nepochopenie a začína sa nám žiť ťažšie – aj keď máme viacej chleba a klobásy či modernejšie veci,“ uviedol s tým, že ak človeka bolí duša a cíti prázdnotu, neraz sa obracia aj na vieru.

„Ak chcú ľudia nájsť pokoj, musia si uvedomiť hodnotu života, že je to veľký dar. Ak chcú byť šťastní, musia sa pričiniť o šťastie iných, robiť dobro, pomáhať, budovať vzťahy. Každý sa bude potom cítiť lepšie,“ pripomenul Gombita.

Podľa jeho slov je sila živej krížovej cesty, ktorá sa podobá divadlu, v tom, že ide zároveň o modlitbu, zobrazenie toho, čo Kristus hovoril, a aj hlboký zážitok.

Na jej príprave a realizácii sa podieľali dobrovoľníci z farnosti Prešov – Nižná Šebastová, nezisková organizácia Oáza – nádej pre nový život, Park kultúry a oddychu v Prešove a mesto Prešov.

Živá krížová cesta v Prešove 2024
11
Galéria
Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM