Správy

Veľký Šariš v tom bude PRVÝ na Slovensku: Ide o výstavbu severného obchvatu Prešova

Najbližšieho pol roka budú odborníci skúmať stav a kvalitu životného prostredia Veľkého Šariša. A tiež vytvárať odporúčania pre ekologickejšie plánovanie.

Ilustračný obrázok k článku Veľký Šariš v tom bude PRVÝ na Slovensku: Ide o výstavbu severného obchvatu Prešova
Zdroj: TASR/František Iván

Najbližších šesť mesiacov bude tím odborníkov skúmať stav a kvalitu životného prostredia Veľkého Šariša a vytvárať odporúčania pre ekologickejšie a udržateľnejšie plánovanie. Podľa radnice budú prvým mestom na Slovensku, ktoré bude mať dokument o tejto problematike prepojený na ďalšie disciplíny a vypracovaný participatívnym spôsobom, teda so zapojením verejnosti.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Výsledný dokument o Miestnom územnom systéme ekologickej stability s pridanou spoločenskou hodnotou (MÚSES+) ponúkne opatrenia na posilnenie environmentálnych hodnôt mesta.

Negatívne dosahy

Ako tvrdí radnica, mesto už dlhšie naráža na problém zvýšenej frekvencie automobilovej dopravy.

V bezprostrednej blízkosti mesta sa stavia severný obchvat Prešova, ktorý bol ľuďmi dlho žiadaný, no prináša podľa radnice aj nezamýšľané negatívne dosahy pre lokálnu prírodu.

Nezanedbateľnou výzvou je pre samosprávu aj rastúci počet obyvateľstva spojený s rozsiahlou výstavbou domov. Mesto zároveň čelí globálnej klimatickej kríze.

Projekt sa zameriava predovšetkým na prírodu, no neopomína ani turizmus, územný rozvoj a skúsenosti ľudí vo vzťahu k životnému prostrediu a rozvoju mesta a regiónu, pričom zohľadňuje ich potreby a požiadavky. Mesto na projekt vyčlenilo 70-tisíc eur z celkového rozpočtu na environmentálnu kompenzáciu 1,8 milióna eur.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Na účely spracovania dokumentu bol vytvorený tím odborníkov z oblastí ekológie, geografie, urbanizmu, cestovného ruchu, sociológie a ďalších disciplín. Súčasťou tímu sú aj zástupcovia lokálnych združení a organizácií.

Slávnostné otvorenie

„Cieľom tohto projektu je ponúknuť spôsob, ako sa vyrovnať s vplyvom rýchlostnej cesty a spoločne lepšie žiť. Podariť by sa to malo práve zohľadnením zložitých vzťahov, ktoré sú prítomné medzi krajinou, ľuďmi a mestom a ich integrovaním do systému MÚSES,“ hovorí vedúca projektu za sekciu participácie a komunikácie s verejnosťou Lýdia Grešáková z občianskeho združenia Spolka.

Verejné začatie projektu sa uskutoční 1. mája počas slávnostného otvorenia sezóny na hrade Šariš.

Tím MÚSES+ Veľký Šariš plánuje taktiež realizovať viaceré participatívne aktivity, verejné prezentácie či výstavu. Celkové výsledky projektu budú verejnosti prezentované koncom roka 2022.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM