Ľubomír Hudačko Správy

V Prešovskom kraji onedlho začína zimná údržba. Cestári hlásia: Sme PRIPRAVENÍ!

Chemického materiálu – soli sa použije pravdepodobne 25-tisíc ton a chloridu horečnatého asi vyše 550 ton.

Ilustračný obrázok k článku V Prešovskom kraji onedlho začína zimná údržba. Cestári hlásia: Sme PRIPRAVENÍ!
Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Zimná údržba ciest v Prešovskom kraji začína oficiálne prvého novembra. Výjazdy cestárov do terénu však budú závislé od počasia.

Asi 500 zamestnancov

Techniku a posypový materiál majú už pripravené.

Približne 500 zamestnancov Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) bude túto sezónu vykonávať zimnú údržbu.

Uviedol to riaditeľ organizácie Marcel Horváth hneď po tom, ako krajskí poslanci schválili Operačný plán zimnej údržby PSK pre obdobie 2022/2023. Urobili tak v pondelok (17.10.) na svojom 40. rokovaní.

„Zhruba 475 až 500 zamestnancov bude nasadených na zimnú údržbu v 108 okruhoch. V prevádzke bude zhruba 117 sypačov, z toho aktívnych 108 a deväť rezervných, ďalej zhruba 40 kusov techniky ako nakladače a traktory a dvanásť kusov snežných fréz,“ spresnil riaditeľ SÚC PSK Marcel Horváth.

Najmä v noci

Ako ďalej uviedol, zimná údržba sa bude vykonávať najmä v nočných hodinách od polnoci do piatej hodiny rannej.

Predpokladá sa, že sa na ňu využije zhruba 40-tisíc ton inertného, teda posypového materiálu. Chemického materiálu – soli sa použije pravdepodobne 25-tisíc ton a chloridu horečnatého asi vyše 550 ton.

Zimná údržba sa oficiálne začína prvého novembra a bude trvať päť mesiacov. Jej spustenie však bude závisieť od klimatických podmienok.

Bezplatná linka

Tie bude zaznamenávať 53 meteorologických staníc, kamier a informačných tabúľ rozmiestnených na cestách II. a III. triedy v rámci kraja.

Pre verejnosť bude aj naďalej k dispozícii nonstop bezplatná telefónna linka 0800 500 222.

Vodiči tu môžu počas zimy hlásiť problémy na cestách v celom Prešovskom kraji. Cestári budú zabezpečovať zimnú údržbu na 3 105 km ciest v celom Prešovskom kraji.

Z toho na 2 408 km ciest II. a III. triedy v správe SÚC PSK, na 663 km ciest v správe Slovenskej správy ciest a Národnej diaľničnej spoločnosti a na účelových cestách v dĺžke 27 km.

archívne foto

Viac správ z Prešova a okolia:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM