Kultúra

V meste sa predstavia zahraniční umelci: Kam sa dá v Prešove za nimi vyraziť ZADARMO?

K vrcholným prezentáciám osobitej poetiky by mal na 56. ročníku festivalu Akademický Prešov patriť tandem Seriš & Teller so svojím improvizačným divadlom.

Ilustračný obrázok k článku V meste sa predstavia zahraniční umelci: Kam sa dá v Prešove za nimi vyraziť ZADARMO?
Zdroj: Prešovská univerzita

Súťaž umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska bude prebiehať od 25. apríla a potrvá do štvrtka 28. apríla. Na festivale, známom ako Akademický Prešov, sa zúčastnia viaceré divadelné zoskupenia slovenských i zahraničných vysokoškolákov. Pred prešovským publikom vystúpia nielen profesionálne divadelné súbory zo Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska a Maďarska. Presov.dnes24.sk o tom informovala hovorkyňa PU Anna Polačková.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Hosťami tohtoročného festivalu Akademický Prešov sú – ako v predošlých ročníkoch – profesionálne, poloprofesionálne a amatérske divadelné súbory, ako aj spisovatelia, herci, prekladatelia a predstavitelia viacerých umenovedných disciplín.

Čo uvidíme

„Sedem profesionálnych divadelných zoskupení zo Slovenska i zahraničia uvedie inscenácie, ktoré sú blízke postupom experimentálneho alternatívneho divadla spojeného s poetikou Akademického Prešova, niektoré z nich dokonca vytvorili bývalí účastníci tohto podujatia,“ ozrejmil Pukan.

Ako dodal, organizátori nadväzujú na koncepciu festivalu z minulých ročníkov, ktorej cieľom je nielen prezentovať divadelné umenie, ale jeho pomocou aj prispievať k diskurzu o tendenciách súčasného divadla – pokračujú teda programové línie Univerzita divadla (Divadlo Blaha Uhlára) a Vzdelávanie divadlom (Spišské divadlo: Štúr), a tiež programová línia Univerzita literatúry (beseda s jubilujúcim vydavateľstvom slovenskej literatúry KK Bagala a autormi Lacom Keratom a Marekom Vadasom).

Na všetko voľný vstup

„Akademický Prešov mal od nepamäti neopakovateľnú atmosféru, mladosť tu prechádza zlomovou transformáciou, hra začína čoraz viac súvisieť so životom. Aura festivalu mladých je taká silná, že ešte dlho po rokoch sa účastníci, už ako tvorcovia, vracajú intenzívne k spomienkam na autentické čaro a radosť z prvej tvorby adresovanej vis-a-vis divákom,“ poznamenal riaditeľ festivalu Karol Horák.

K vrcholným prezentáciám osobitej poetiky by mal na 56. ročníku festivalu patriť tandem Seriš & Teller so svojím improvizačným divadlom, Agnieszka Przepiórska z krakovského Teatru im. Juliusza Słowackiego s biografickým portrétom významnej poľskej biologičky Simony Kossak a ďalšie poľské divadlo, Teatr Polski Bielsko-Biała, s invenčnou satirickou hudobnou históriou sveta.

Z Maďarska sa s pohybovým divadlom predstaví autorská dvojica Máté Andrássy – Milán Újvári a zo Slovenska okrem spomínaného Spišského divadla tiež Divadlo Pôtoň s umelecky pôsobivou scénickou esejou Pastierska symfónia.

Podujatia budú v experimentálnej sále DJZ, v malej a veľkej sále Divadla Alexandra Duchnoviča, aj na Prešovskej univerzite, v kaviarni Čukoláda či vo Wave. Vstup na všetky podujatia Akademického Prešova je voľný.

archívne foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM