Správy

V Prešove pristáli ďalšie vrtuľníky Black Hawk: Aj takúto výbavu majú...

Ďalšie dva viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk pristáli vo štvrtok večer v priestoroch Vrtuľníkového krídla v Prešove.

Ilustračný obrázok k článku V Prešove pristáli ďalšie vrtuľníky Black Hawk: Aj takúto výbavu majú...
Zdroj: TASR

Vzdušné sily tak majú vo výzbroji už štyri vrtuľníky tohto typu. Zvyšných päť bude v zmysle kontraktu dodaných v priebehu budúceho roka.

Aj systém rýchleho zlaňovania

"Tieto dva vrtuľníky sú už vybavené aj systémom rýchleho zlaňovania, vnútornou prídavnou palivovou nádržou a záchranným žeriavom,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

Ako doplnil, rovnaká výbava bude postupne doplnená aj do prvých dvoch. Vrtuľníky tak budú môcť byť už plnohodnotne nasadené na plnenie úloh domáceho krízového manažmentu, čiže pri záchranných akciách a živelných pohromách.

„Modernizácia techniky však musí vždy prebiehať súbežne s výcvikom personálu. Preto som veľmi rád, že dopravu nových vrtuľníkov z nemeckého prístavu už zabezpečovali naši vycvičení piloti,“ dodal Gajdoš. V súčasnosti je na let s novými vrtuľníkmi vyškolených celkovo šesť posádok a ďalšie tri sa doškoľujú.

261 miliónov dolárov

Ozbrojené sily plánujú nové vrtuľníky UH-60M Black Hawk využiť už aj v rámci medzinárodného cvičenia Atlas Comon Challenger 2.0 v októbri tohto roka. Ministerstvo obrany SR obstaralo deväť viacúčelových vrtuľníkov v celkovom objeme 261 miliónov amerických dolárov, a to prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Military Sales). Uviedla to hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

Foto: archívne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM