Ľubomír Hudačko Rôzne

V Prešove naďalej hrozí štrajk zamestnancov DPMP: Bude sa musieť zvyšovať cestovné?

Štrajková pohotovosť trvá. Zamestnanci Dopravného podniku v Prešove požadujú navýšenie platov o 20 centov, mestský rozpočet podľa primátora toľko dodať nemôže. Jedna z možností je navýšiť ceny lístkov, má o to mesto záujem?

Ilustračný obrázok k článku V Prešove naďalej hrozí štrajk zamestnancov DPMP: Bude sa musieť zvyšovať cestovné?
Foto: Ľubomír Hudačko / Zdroj: Dnes24.sk

Zamestnanci Dopravného podniku mesta Prešov sú od minulého týždňa v štrajkovej pohotovosti. Predstavenstvo DPMP sa preto stretlo a rokovalo, ustúpiť však nechce.

Nie je záujem navýšiť ceny lístka

Odborovej organizácii ide o predĺženie kolektívnej zmluvy, ktorej platnosť sa skončila na konci roka 2013 a doteraz sa s predstavenstvom spoločnosti nedohodli na jej predĺžení. Tiež požadujú navýšenie hodinovej mzdy všetkých zamestnancov o 20 centov.

„Sme pripravení na kompromis, ktorý pripustí mestský rozpočet. Znamená to, že navrhneme odborárom navýšenie mzdy, ktorá sa bude rovnať tomu, čo navrhla sprostredkovateľka. Vieme diskutovať o zabezpečení miery inflácie v budúcom roku, ale viac mestský rozpočet nepustí. Nemáme záujem zvyšovať ceny lístka MHD,“ uviedol po rokovaní predstavenstva primátor Pavel Hagyari dobrú správu.

Priemerný plat zamestnancov je 850 eur

Ponuka od predstavenstva je teda zvýšenie platov od 1. mája o desať centov a od 1. januára 2015 o 15 centov. Hagyari povedal, že ju písomne predložia odborárom v stredu a v piatok by sa mohli stretnúť na spoločnom rokovaní. Tiež pripomenul, že ani to, čo ponúkajú odborárom teraz, ešte nie je schválené v rozpočte mesta, takže bude potrebné aj rokovanie s poslaneckými klubmi mestského zastupiteľstva.

Podľa predsedu odborovej organizácie DPMP Milana Gálla štrajkovú pohotovosť podporuje 75 % zamestnancov, no desať centov pre nich nie je prijateľná ponuka. O piatkovom rokovaní sa dopočul len z médií a pripúšťa sadnúť si znova za jeden stôl s predstaviteľmi spoločnosti a rokovať.

DPMP má 300 zamestnancov a z toho 170 vodičov. Priemerný plat zamestnancov je 850 eur brutto. Naposledy boli zamestnanci DPMP v štrajkovej pohotovosti v roku 2012, kedy sa s predstavenstvom dohodli aj na navýšení platov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM