V Prešove máme Floriánovu bránu aj ulicu: Spoznajte sa so svätcom zdarma v múzeu, FOTO
Denne ňou prejdú stovky chodcov a možno ani nevedia, že sa nachádzajú pod Floriánovou bránou. Vedeli ste však o tomto svätcovi všetky detaily?
Svätý Florián je jedným z najznámejších svätcov, ktorého kult sa rozšíril koncom 8. storočia. Spočiatku bol uctievaný ako ochranca pred povodňami, keďže vo vode našiel mučenícku smrť. Redakciu Prešov Dnes 24 o tom informoval Igor Lazorík z Krajského múzea v Prešove.
Rola ochrancu
„Rola ochrancu pred požiarom sa mu začala prisudzovať až koncom XV. storočia. Stal sa nielen patrónom pred nebezpečenstvom ohňa a vody, ale tiež ochrancom pred suchom, búrkou a neúrodou,“ prezradil odborník.
Jeho smrť vo vode počas krutého prenasledovania kresťanov 4. mája 304 za cisára Diokleciána bola jedným z podnetov, že si ho hasiči vo väčšine stredoeurópskych krajín vybrali za svojho ochrancu.
Patrón ďalších
„Za patróna si ho vybrali aj ďalšie remeselnícke cechy, ktorých činnosť súvisela s ohňom – kováči, pekári, kominári, pivovarníci, debnári, hrnčiari či mydlári. Je svätcom Bavorov, Rakúšanov, Čechov i Maďarov, patrónom miest Bologna i Krakov. Existuje veľký počet kostolov, ktoré sú mu zasvätené,“ vysvetlil ďalej Lazorík z Krajského múzea.
Na počesť sv. Floriána sa slúžia slávnostné omše, sú skladané pútnické i svetské piesne. Populárna modlitbička k tomuto ochrancovi-patrónovi znie podľa Lazoríka: „Milý svätý Florián, iné zapáľ, náš dom chráň!“
Rímsky vojak
Okrem toho, po všetky storočia sa umelci zaoberali stvárnením sv. Floriána.
Od dôb renesancie je znázorňovaný ako rímsky vojak, predtým i v stredovekom brnení. Je zobrazovaný s kopijou a zástavou v ruke, ako vodou hasí horiaci dom alebo hrad. Často je vyobrazený aj s mlynským kameňom, čo poukazuje na jeho mučenícku smrť.
Neprehliadnite ani správy z nášho magazínu:
Do umeleckého stvárnenia svätca sa dostáva aj orol, ktorý podľa legendy chránil Floriánovo mŕtve telo.
Aj v pranostike
„Tieto motívy nachádzame na množstve sakrálnych i svetských predmetov, ktoré často súvisia s hasičstvom,“ povedal ďalej odborník z Krajského múzea.
Objavujú sa podľa jeho slov na poštových známkach, rôznych upomienkových predmetoch či na zástavách hasičských zborov. Jeho vyobrazenia sa vyskytujú ako fresky, maľby či sošky na priečeliach domov, v erboch, na bránach miest a hasičských zbrojniciach.
„Objavuje sa aj v ľudovej pranostike: Ak na sv. Floriána bude pršať, krajina bude počas nasledujúceho roka uchránená pred ničivými požiarmi. Ak je na deň sv. Floriána silný vietor, bude v tomto roku veľa ohňov. Sv. Florián si môže ešte nasadiť snehový klobúk,“ doplnil zaujímavosť Lazorík.
Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:
O vážnosti, aká bola prikladaná ochranárskym poslaniam svätcov-patrónov, dokazuje aj zvyk obyvateľov Žitného ostrova. Pri stavaní domu bolo bežné zdobenie priečelia symbolickou vetou, niekedy celou modlitbou, ktorá mala chrániť dom pred požiarom a bleskom.
Expozícia zdarma
V utorok 4. mája, bude deň sv. Floriána – patróna hasičov. Je teda príležitosťou bližšie sa oboznámiť s týmto významným svätcom.
„Umožňuje to aj reinštalovaná expozícia Z histórie hasičstva na Slovensku v Krajskom múzeu v Prešove. V tento deň je vstup do hasičskej expozície pre návštevníkov zdarma,“ dodal na záver Lazorík potešujúcu správu.
Vo fotogalérii nájdete aj ďalšie zábery súvisiace so sv. Floriánom.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
