Správy

V Prešove chýba útulok pre mačky: Dobrovoľníci im museli nájsť domov v zahraničí

Podarilo sa im nájsť domov pre mačky nielen na Slovensku, ale i v zahraničí ako napríklad v Rakúsku alebo Anglicku.

Ilustračný obrázok k článku V Prešove chýba útulok pre mačky: Dobrovoľníci im museli nájsť domov v zahraničí
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Desiatky mačiek umiestnili dobrovoľníci z Regionálneho centra (RC) Slobody zvierat v Prešove do zahraničia.

Často improvizujú

Problému túlavých zvierat sa venujú viac ako desať rokov. Upozorňujú však na chýbajúci útulok pre mačky v Prešove. Karanténna stanica nie je podľa nich pre tieto zvieratá vhodná, keďže potrebujú sociálny kontakt.

„Žiaľ, z veľkej časti veľmi improvizujeme, čo by vlastne vôbec nemalo tak byť. V prvom rade si hneď v hlave premietnem, že kto môže po mačku ísť, alebo sa dohodnem s nahlasovateľom, či ju môže odniesť do veterinárnej ambulancie. Ošetríme ju, odčervíme a tak ďalej a potom si voláme medzi sebou, že kto ju môže vziať domov,“ priblížila pre TASR postup, keď im niekto nahlási zatúlané zviera, predsedníčka RC Slobody zvierat v Prešove Denisa Červeňáková.

Domov v zahraničí

Podarilo sa im nájsť domov pre mačky nielen na Slovensku, ale i v zahraničí ako napríklad v Rakúsku alebo Anglicku. Každé zviera má adopčnú zmluvu, čiže vedia ku komu ide.

Podľa Červeňákovej je potrebné, aby boli zriaďované takzvané ‚dočasky‘ – miesta na dočasné umiestnenie zvierat. Štát alebo mesto môže podľa nej urobiť v rámci pomoci jednu vec a to finančne podporovať občianske združenia.

„Sterilizácie sú pre nás veľmi nákladné. Mohli by ich vykonávať útulky,“ povedala Červeňáková.

Karanténna stanica

„Mesto Prešov zriadilo v lete 2020 karanténnu stanicu pre túlavé psy a mačky. Počas prvého roka vyhodnocujeme jej obsadenosť a vyťaženosť s cieľom vytvoriť v rámci toho istého areálu aj útulok pre zvieratá. Model jeho fungovania, útulku momentálne konzultujeme s odborníkmi – veterinármi,“ uviedol k téme hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek s tým, že odchytené túlavé psy alebo mačky sú v karanténnej stanici ošetrené a absolvujú tam povinnú karanténu.

„V prípade, že zviera má čip, kontaktujeme jeho majiteľa. V opačnom prípade sa už v čase trvania karantény snažíme zvieraťu aktívne hľadať náhradných majiteľov, ktorí si ho neskôr môžu osvojiť. Túlavé zvieratá sú v karanténnej stanici spravidla umiestnené iba krátkodobo,“ dodal Tomek.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM