Správy

Úžasná pomoc v ťažkej dobe: Počas pandémie v Prešove pomáhajú zdravotníkom aj kňazi

Dobrovoľníkov kňazov môžete stretnúť pri vstupe, kde merajú teplotu, vykonávajú administratívne úkony či vypisujú formuláre.

Ilustračný obrázok k článku Úžasná pomoc v ťažkej dobe: Počas pandémie v Prešove pomáhajú zdravotníkom aj kňazi
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Mladí kňazi košickej arcidiecézy aktívne oslovili nemocnice s ponukou dobrovoľnej služby pre výpomoc počas pandémie. Zo spontánnej aktivity dobrovoľníctva sa už v sobotu 9. januára v Prešove sformovala prvá skupina kňazov, ktorí od rána nastúpili do služby. Košická arcidiecéza o tom informuje na svojej webstránke.

Prešovská skupina

Prešovskú skupinu štrnástich kňazov koordinuje Dalibor Ondrej, farár Veľkej Lodiny, ten slúži na vstupe do nemocničnej budovy, kde sú tri poschodia covid oddelení. Rozdeľuje pacientov pri vstupe a tým pomáha zdravotníkom, ktorí sa môžu venovať svojej medicínskej činnosti.

Piati kňazi sú dobrovoľníkmi priamo na covid oddeleniach, kde pomáhajú pri jednoduchých činnostiach zdravotníkom. „Tým, že oddelenia sú uzatvorené a mnohí príbuzní nemajú prístup, tak prítomní dobrovoľníci kňazi mnoho ráz nahrádzajú aj tú spoločenskú a ľudskú stránku najmä pri starších pacientoch," vysvetlil Dalibor Ondrej.

Rozhodli sa pomôcť

Jozef Kmec, ktorý sa zapája do tejto aktivity, už od stredy rokoval s vedením o možnostiach uplatnenia v oboch nemocniciach, ktoré sa stávajú centrom pre celé východné Slovensko.

„Počas lockdownu, keďže sme ako kňazi vyblokovaní v tom priamom kontakte, rozhodli sme sa priblížiť k najzraniteľnejším a čosi pre nich pozitívne urobiť. Po úvodných rokovaniach nás zadelili do niekoľkých skupín, kde by sme mohli byť osožní,“ uviedol ďalej Kmec pre web košickej arcidiecézy.

Dobrovoľníkov kňazov tak môžete stretnúť hneď pri vstupe, kde merajú telesnú teplotu, vykonávajú administratívne úkony, vypisujú formuláre a niektorí pomáhajú v skladoch so zdravotníckym materiálom. Osobitnú skupinu tvoria piati kňazi dobrovoľníci, ktorí sa ochotne prihlásili priamo na výpomoc v covid oddeleniach.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: ilustračné

Zdravotníctvo v Prešove

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie