Ľubomír Hudačko Správy

Už aj prešovskej radnici došla trpezlivosť: A zapojí sa do štrajkovej pohotovosti!

Podľa primátorky Turčanovej by to v praxi znamenalo, že ľuďom by iba presunuli peniaze z jedného vrecka do druhého.

Ilustračný obrázok k článku Už aj prešovskej radnici došla trpezlivosť: A zapojí sa do štrajkovej pohotovosti!
Zdroj: Dnes24.sk

Združenie miest a obcí Slovenska vstúpilo do štrajkovej pohotovosti už 19.5.2022. K rov­nakému kroku teraz pristupuje aj mesto Prešov ako členské mesto ZMOS-u. Dnes24.sk o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

„Ide o reakciu na vládne návrhy, ktoré výrazne zasiahnu do rozpočtov samospráv, ale aj na dlhodobý prístup štátu voči mestám a obciam,“ potvrdil hovorca.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Mesto sa tak pripája k apelu ďalších miest a obcí, že štát by mal hľadať finančné prostriedky na zníženie dopadu inflácie vo vlastných rezervách alebo prostredníctvom úspor v rezortoch a nie na úkor samospráv.

Hrozí výpadok

Rovnako ako ostatným mestám aj Prešovu hrozí výpadok v rozpočte.

„V prípade schválenia zníženia príjmu z podielovej dane by mesto Prešov zaznamenalo pokles výnosu dane z príjmov o takmer 2,83 milióna eur. Peniaze, o ktoré by mesto týmto spôsobom prišlo, nám budú chýbať pri financovaní školských zariadení, pri opravách ciest a chodníkov, pri údržbe zelene, ale aj v oblasti kultúry, športu a sociálnej oblasti,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

V praxi by to podľa jej slov znamenalo, že ľuďom by iba presunuli peniaze z jedného vrecka do druhého. "Rodiny síce dostanú od štátu finančný balíček, no tieto peniaze potom opäť zaplatia napríklad vo forme zvýšených poplatkov v školských zariadeniach,“ dodala na záver Turčanová.

Viac správ z Prešova:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM