Ľubomír Hudačko Správy

Úspech vedcov z Prešova: Vyšľachtili novú odrodu mäty piepornej!

Vedecký tím Prešovskej univerzity v Prešove vyšľachtil nové odrody rumančeka kamilkového a mäty piepornej. Univerzita má vďaka eurofondom okrem toho aj unikát v oblasti výskumu lingvokulturológie, prekladateľstva a tlmočníctva. O aký druh ide?

Ilustračný obrázok k článku Úspech vedcov z Prešova: Vyšľachtili novú odrodu mäty piepornej!
Zdroj: Webnoviny.sk

„Zaujímavosťou tohto šľachtenia je to, že zatiaľ čo v komerčne pestovanej mäte piepornej je obsah mentolu v sušine na úrovni približne 20 percent, vyšľachtením novej odrody je jej podiel nad 70 percent,“ vysvetľuje hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Výskum bol financovaný z eurofondov.

Šľachtenie má posilniť zložky

Vedci z prešovskej univerzity zhromažďovali viaceré genotypy rastlín jedného druhu z rôznych prostredí vo svete, ktoré sú v odlišných ekologických podmienkach jedinečné. „Najprv ich vypestujeme na experimentálnom pozemku, potom idú do laboratória, kde sa destilujú látky, silice a zisťuje sa obsah biologicky aktívnych látok. Zámerom šľachtenia je posilniť niektorú z týchto zložiek, ktorá je biologicky aktívna a má využitie vo farmaceutickom, potravinárskom či kozmetickom priemysle,“ hovorí rektor univerzity René Matlovič.

Techniku, ktorú nemajú nikde v strednej Európe

Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ schválila za sedem rokov univerzite dvanásť projektov v celkovej výške 26,2 milióna eur.

„Máme techniku, ktorá sa v takej zostave nenachádza nikde inde na Slovensku, ani v strednej Európe. Veda a výskum sa tu rozvíjajú aj v oblasti jazyka masmédií, fonetiky a fonológie, a detskej reči,“ doplnil rektor Matlovič. Zvyšujú tak úroveň odborného, umeleckého prekladu, konzekutívneho a simultánneho tlmočenia.

foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM