Správy

Urobí dobre? Dopravný podnik nakúpi sedem jazdených autobusov z Bratislavy

Investíciu z vlastných finančných zdrojov tejto spoločnosti schválili prešovskí mestskí poslanci. Dopravný podnik kúpi sedem autobusov a to za 42 000 eur.

Ilustračný obrázok k článku Urobí dobre? Dopravný podnik nakúpi sedem jazdených autobusov z Bratislavy
Zdroj: Dnes24.sk

Dôvodom nákupu je zabezpečenie požadovanej výpravy autobusov, čím sa zmierni ich nedostatok. Nákup zároveň ušetrí finančné prostriedky na ročnom nájomnom jednorázovo o viac ako 25 000 eur.

Prenajímajú ich z Bratislavy

DPMP v súčasností vlastní 54 autobusov, ktoré nepostačujú potrebám, podnik si tak prenajíma sedem autobusov o dĺžke takmer 11 metrov od Dopravného podniku Bratislava (DPB).

Ten vypísal súťaž na odpredaj uvedených autobusov, ktoré sa stali pre túto firmu nadbytočné. Vyvolávacia cena bola 6000 eur za jeden autobus, do súťaže sa neprihlásil žiadny ďalší záujemca, takže vyvolávacia cena v celkovej sume 42 000 eur je zároveň aj kúpnou cenou.

Pokryjú nimi nedostatky

„Prenájom týchto autobusov nás v súčasnosti stojí 5600 eur mesačne. Ročne to predstavuje 67 100 eur. Nákupom spomenutých siedmich autobusov pokryjeme rozdiel hlavne pri štandardných a pokrývame nimi aj nedostatky v kĺbových autobusoch,“ uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek a doplnil, že nákupom DPMP nepokryje potrebu autobusov na výpravu na linky MHD, ale iba zmierni ich nedostatok.

Kupované vozidlá sú vo veku 10 až 11 rokov s priebehom približne 430 000 až 745 000 najazdených kilometrov.

Ešte 10 trolejbusov

„Vzhľadom na reálny stav a priemerný vek autobusov v DPMP očakávame, že tieto autobusy budeme využívať vo výprave minimálne ďalšie tri až štyri roky,“ doplnil Tomek.

DPMP zároveň modernizuje vozový park. Kupuje šesť nových kĺbových 18-metrových trolejbusov a štyri štandardné 12-metrové trolejbusy.

Projekt druhej etapy modernizácie vozového parku MHD v Prešove je realizovaný v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra Ministerstva dopravy a výstavby SR. DPMP si uplatnil opciu zo zmluvy uzavretej v roku 2016.

Desať trolejbusov, ktoré by mali do Prešova prísť koncom septembra, bude stáť viac ako 5 000 000 eur bez DPH.

V obrazoch si pozrite aj zábery z opravovania cyklochodníka na Mukačevskej ulici, ktorý bol poškodený po výbuchu bytovky.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Obrazom: Poškodený cyklochodník na Mukačevskej začali opravovať
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie