Ľubomír Hudačko Správy

Určite si pred dušičkami pozorne prečítajte: 12 rád policajtov, na ktoré je dobré nezabúdať!

Polícia bude cez sviatky v strehu. V záujme zvýšenia ochrany ľudí bude okrem rozdávania reflexných prvkov dohliadať aj na poriadok v súvislosti s blížiacimi sa dušičkami. A ľuďom odkazuje, že pozorní by mali byť aj oni. Prečítajte si, čo nám muži zákona radia.

Ilustračný obrázok k článku Určite si pred dušičkami pozorne prečítajte: 12 rád policajtov, na ktoré je dobré nezabúdať!
Zdroj: Dnes24.sk

Polícia bude v súvislosti s blížiacim sa víkendom, v dňoch 31. októbra až 2. novembra, zameriavať svoju pozornosť najmä na okolie cintorínov.

Radšej pešo alebo MHD

Dohliadnu nielen na dopravnú situáciu, posvietia si aj na zlodejov a verejný poriadok. Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. Keďže sa ako každý rok, očakáva zvýšený nápor zo strany vodičov, polícia prispeje k jeho bezproblémovému zvládnutiu. Ak sa chcete vyhnúť stresu pri parkovaní a na cintorín to nemáte ďaleko, vyberte sa naň pešo alebo verejnou dopravou.

„Cez víkend očakávame zvýšený pohyb chodcov a vozidiel na cestách, preto polícia nákladným vozidlám výnimku na dojazd počas sviatkov neudelila, v záujme bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Na cesty pribudnú aj sviatoční vodiči, polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dbali na zvýšenú opatrnosť a ohľaduplnosť,“ sprostredkoval informácie hovorca KR PZ v Prešove Daniel Džobanik.

Príležitosť pre zlodejov

Vodiči by mali rešpektovať práva chodcov a cyklistov, najmä na priechode pre chodcov. Starší ľudia a deti sú rizikové skupiny a často sa správajú nepredvídateľne, preto je na mieste zvýšená opatrnosť najmä v okolí škôl, obchodných centier, kostolov, cintorínov, ale aj kultúrnych a reštauračných zariadení.

„Počas nasledujúcich dní očakávame viac ľudí v uliciach, na miestach posledného odpočinku, aj v nákupných centrách. Najbližšie dni sú príležitosťou na návštevu cintorínov, ale aj rodiny alebo známych. Tieto dni sú však príležitosťou aj pre zlodejov. Tí sa často nezastavia ani pred bránami cintorínov, či v ich blízkosti a využijú situáciu,“ pokračoval Džobanik.

Pozor na podozrivé osoby

Mnohí zavítajú na cintoríny, kde v okolí zaparkujú vozidlo. V aute by však nemalo zostať nič hodnotné. Pri úprave hrobov preto nenechávajte veci bez dohľadu. Pre chvíľkovú nepozornosť sa môžete stať obeťou zlodejov. To platí aj pri návšteve kostolov, kde pri chvíľke nepozornosti môžeme prísť o kabát alebo kabelku. Rovnako ostražití by sme mali byť aj v hromadných dopravných prostriedkoch.

Polícia tiež infomuje, že v prípade, ak spozorujete osoby, ktoré sa správajú podozrivo, upozornite na ne hliadky dohliadajúce na dopravu a bezpečnosť v blízkosti cintorínov. Prípadne kontaktujte políciu na známom telefónnom čísle 158, alebo 112.

Ďalšie dôležité rady polície:

  • myslite na dostatočnú časovú rezervu, aby ste všetko stihli bez stresu
  • pri jazde autom buďte opatrní a ohľaduplní
  • zviditeľnite sa reflexnými prvkami a farebným oblečením
  • riaďte sa pokynmi policajtov
  • nedajte šancu zlodejom, nič si nenechávajte v aute či bez dozoru v cintoríne
  • ak ste sa stali obeťou zlodejov, okamžite kontaktujte políciu

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM