Správy

Úplne NOVÁ metóda v prešovskej nemocnici: Odteraz môžu včas diagnostikovať rakovinu pľúc

Novú vyšetrovaciu metódu realizujú špecialisti na pracovisku pneumológie a ftizeológie od polovice mája.

Ilustračný obrázok k článku Úplne NOVÁ metóda v prešovskej nemocnici: Odteraz môžu včas diagnostikovať rakovinu pľúc
Zdroj: FNsP F. D. Roosevelta

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove zaviedla takzvanú endobronchiálnu ultrasonografiu (EBUS – BRSK).

Podľa PR manažérky nemocnice Martiny Pavlikovej to je zásadný krok smerom k pacientom zo širokého okolia včas diagnostikovať rakovinu pľúc, a tým mať aj lepšie prognózy na liečbu.

Ako povedala, na Slovensku ročne pribudne viac ako 3-tisíc nových prípadov karcinómu pľúc. Takmer dvetisíc pacientov na toto ochorenie napriek snahe lekárov zomrie.

Nová vyšetrovacia metóda

Hoci sa vo všeobecnosti toto onkologické ochorenie spája s fajčiarmi a staršími ľuďmi, rakovina pľúc čoraz častejšie postihuje aj mladších ľudí. Kľúčová je, podobne ako aj pri iných druhoch rakoviny, jej včasná diagnostika.

Novú vyšetrovaciu metódu realizujú špecialisti na pracovisku pneumológie a ftizeológie od polovice mája.

„EBUS – BRSK pomáha v diagnostike pľúcnych aj mimopľúcnych ochorení, ale predovšetkým urýchľuje a spresňuje diagnostiku karcinómu pľúc,“ hovorí Martin Šofranko, vedúci lekár pracoviska pneumológie a ftizeológie.

Prvé bronchoskopické vyšetrenia s využitím EBUS – BRSK úspešne realizovalo prešovské pracovisko v spolupráci s Ľubomírom Slávikom, lekárom, ktorý vykonáva uvedené vyšetrenia aj vo Fakultnej nemocnici v Motole v Prahe a s podporou tímu z prešovského oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Krok bližšie k pacientovi

Celej akcii predchádzala podľa Pavlikovej dlhá odborná príprava i administratívne zabezpečenie.

„Pracovisko pneumológie a ftizeológie realizuje vyšetrenia, ktoré sa v širokom okolí nevykonávajú, preto je toto naše pracovisko vyhľadávaným pre veľkú spádovú oblasť. Zavedením aj tohto špecializovaného vyšetrenia sa dostávame opäť o krok bližšie k pacientovi, čo je naše najdôležitejšie poslanie,“ uviedol na margo novej metódy riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana.

Ako doplnila Pavliková, podľa skúseností odborníkov, po pandémii COVID-19 prichádzajú pacienti s chronickými ochoreniami na vyšetrenia neskoro, pretože niektoré respiračné príznaky môžu pripisovať následkom covidovej infekcie.

Ďalším problémom sú značné rozdiely regiónov v zastúpení odborníkov – pneumológov, a preto môže trvať dlhší čas, než sa pacient dostane k špecialistovi.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM