Ľubomír Hudačko Správy

Umučenie a ukrižovanie Krista v Prešove: V uliciach mesta to odohrali dobrovoľníci, medzi nimi aj bezdomovci

Tisícky Prešovčanov i ľudí z okolia si v uliciach mesta naživo pripomenuli umučenie a ukrižovanie Krista pred 2000 rokmi. Živé divadlo posledných hodín Kristovho života odohralo viac ako 30 dobrovoľníkov z Farnosti Nižná Šebastová, z Gymnázia sv. Moniky a niekoľko bezdomovcov.

Ilustračný obrázok k článku Umučenie a ukrižovanie Krista v Prešove: V uliciach mesta to odohrali dobrovoľníci, medzi nimi aj bezdomovci
Zdroj: TASR

Živá krížová cesta začína už klasicky predvedením Krista, ktorého už šesť rokov hrá Marek Marcin (27), pred mestskú radnicu, kde ho Pilát odsúdi. Neďaleko ho bičujú a potom mu dajú na chrbát kríž a ten s ním putuje centrom mesta až do Záhrady umenia, kde je Ježiš spolu s tromi lotrami ukrižovaný a odnesený do hrobu.

„Celý príbeh začína tým, že od fary sa vedie Ježiš k Pilátovi. Nasleduje odsúdenie Pilátom a medzitým bičovanie. Vtedy si človek uvedomí, že Ježiš, keď bral kríž, už bol naozaj vyčerpaný. Potom ukážeme tie klasické zastavenia krížovej cesty, to znamená stretnutie s Máriou, pády, stretnutie s Veronikou, Šimonom a samozrejme vyvrcholenie na Kalvárií, teda ukrižovanie Ježiša,“ popísala príbeh, ktorý odohrali dobrovoľníci režisérka Martina Baňasová.

Celé divadlo je živé a autentické a každoročne sa nájdu aj ľudia, ktorí odvracajú tváre pri častiach, kde je Kristovo umučenie veľmi realisticky prevedené. Predstaviteľ Ježiša, Marek Marcin, hovorí, že ho to každoročne bolí a tiež je potom veľmi unavený, no je až nepredstaviteľné, že Kristus trpel tisíckrát viac.

Živá krížová cesta sa v Prešove hrala už v minulých rokoch. Prestávku mala len minulý rok. Jej domovskou scénou sú však ulice mestskej časti Prešova – Nižnej Šebastovej, kam ju pred rokmi priniesol kňaz Peter Gombita, momentálne pôsobiaci v Hýľove neďaleko Košíc, kde pracuje s bezdomovcami. „Myšlienkou a cieľom je ukázať naživo, čo sa odohralo pred 2000 rokmi. Ide o to, zažiť nielen to veľké utrpenie, ale aj veľkú lásku a odpustenie. Každý človek to môže potom precítiť a prežiť naživo,“ hovorí Gombita.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM