Ľubomír Hudačko Rôzne

Tanec zbližuje a prešovská učiteľka tanca je toho živým dôkazom: Veď pozrite, čo nám prezradila!

Lucia Šidelská a Dušan Frimer založili tanečné štúdio FRIMart, od roku 2011 tanec aj vyučujú. Pre náš web prešovská učiteľka porozprávala, ako tanec rezonuje medzi ľuďmi v súčasnosti, či ako prebiehajú venčeky. Viac už v zaujímavom rozhovore.

Ilustračný obrázok k článku Tanec zbližuje a prešovská učiteľka tanca je toho živým dôkazom: Veď pozrite, čo nám prezradila!
Zdroj: Dnes24.sk

Známej prešovskej učiteľke tanca Lucii Šidelskej najviac učarovali spoločenské tance, ktorým sa venuje profesionálne. Prešovčanka Lucia sa tancu venuje od svojich ôsmich rokov a prešla viacerými tanečnými štýlmi cez balet až folklór. So svojím partnerom sa zoznámila práve vďaka tancu. Viac zaujímavostí prezradila v rozhovore.

Koľko členov vaše štúdio momentálne má?

Naše tanečné štúdio sa pomaly rozrastá, stále prichádzajú noví záujemcovia. Radi privítame každého, kto sa chce naučiť spoločenské tance.

Prídu k vám aj úplné tzv. drevá s tým, že sa chcú naučiť tancovať?

Tancu sa môže venovať každý, kto o to prejaví záujem. Na tanečné kurzy prichádzajú aj ľudia, ktorí nikdy predtým netancovali. Dôležité je nabrať odvahu a konečne sa to naučiť.

Je ešte záujem o tanec v dnešnej počítačovej dobe?

Ľudia radi tancovali v minulosti aj dnes. Je to v ľuďoch geneticky zakódované. Človek sa potrebuje hýbať aj v dnešnej technickej dobe, len nemôžeme dôjsť na tanečnú leniví.

Má vplyv na účasť nových záujemcov rôzna tanečná súťaž, ak v tom danom období prebieha v TV?

Samozrejme, keď prebieha napr. Let ´s Dance, pre ľudí je to ako magnet. Všetci chcú v tej chvíli vedieť napr. tango alebo chachu, je to pre nich veľmi motivujúce.

Ako dlho trvá, koľko rokov teda, kým sa zo záujemcu stane kvalitný tanečník?

Je to veľmi individuálne. Závisí to od viacerých faktorov. V prvom rade od prístupu záujemcu, koľko času a energie chce venovať tréningom, na akú tanečnú úroveň sa chce dostať. Niekomu to môže trvať asi 5 rokov niekomu vyše 10 rokov. Je to záležitosť intenzívnych tréningov a talentu.

O čo ide v známych venčekoch a aký je to druh plesu?

Po úspešnom absolvovaní celého tanečného kurzu spoločenských tancov prichádza na rad vytúžený prvý tanečný ples – venček. A ten je slávnostným ukončením tanečného kurzu. Študenti si pozývajú svojich rodičov, priateľov, známych či učiteľov, aby im predviedli a odprezentovali, čo všetko sa počas kurzu naučili.

A ako venček prebieha?

Začína sa nástupom, po ktorom nasledujú ukážky všetkých tancov, ktoré na sa tanečnom kurze naučili. Nasleduje rodičovský tanec, kde majú možnosť vytancovať svojich rodičov vo valčíkovom rytme. Súčasťou venčeka je aj tanečná súťaž, kde si jednotlivé tanečné páry zatancujú v tanečných kolách z ktorých vyjde jeden víťazný pár. Najdôležitejšou časťou večera sú tanečné kolá, v ktorých si navzájom rozdávajú venčeky a náhrdelníky. Na záver tanečného plesu bude slávnostné vyhlásenie najlepších tanečníkov slávnosti – venčekový kráľ a venčeková kráľovná. Stále to funguje pod názvom Kurz spoločenského tanca, ktorý je ukončení venčekom – tanečným plesom.

Kde všade ste s tanečným partnerom už vystupovali a aké krajiny ste navštívili?

Vďaka spoločenskému tancu sme navštívili zaujímavé krajiny, v ktorých sme tancovali a žili v miestnej kultúre niekedy aj vyše 5 mesiacov. Šlo napríklad o Cyprus, Krétu, Dubaj, Rakúsko, Rumunsko či Česko. Pre mňa bol veľmi exotický horúci Dubaj, ktorý nás privítal luxusom, mrakodrapmi a priezračným modrozeleným morom. Burj khalifa, safari, Burj al arab, nákupné móla, trhy v Dubaji – luxusné látky, čerstvé korenie, zlato, arabské parfémy, hotely a megalomanské projekty, ale aj história starých arabských domov a mešít. To všetko sme zažili s partiou tanečníkov.

Čo je cieľom vášho tanečného štúdia?

Hlavnou myšlienkou je zmysluplné využitie voľného času v priateľskom kolektíve ľudí, ktorí majú tanec radi, chcú sa niečo nové naučiť alebo sa v tanci zdokonaľovať na súťažnej úrovni.

Je záujem o tanec vyšší u mužov, alebo u žien?

Myslím, že záujem je vyšší u žien. Ženy vo všeobecnosti radšej tancujú majú prirodzenejší pohyb a cit pre rytmus.

Tanec zbližuje, to je všeobecne známe. Máte prípadne medzi sebou aj páry, ktoré sa zoznámili takto vďaka tancu a teraz sú manželia, alebo tvoria životný pár?

Áno, tanec spája a zbližuje, to môžem potvrdiť. V našom tanečnom štúdiu ponúkame aj tanečnú zoznamku. Ak majú chuť tancovať a nemajú partnerka, takýmto spôsobom sa môžu nájsť. Verím, že o pár rokov medzi zoznámenými na tanečnej budú aj manželské páry. Ja s mojim tanečným partnerom sme toho živým príkladom, pretože sme sa zoznámili tiež pri tanci a tvoríme pár aj v súkromí.

Koľko hodín denne je potrebné tancovať a trénovať, aby človek nevyšiel z cviku?

Na súťažnej úrovni je to aspoň 2–3 hodiny denne.

Ako často trénujete vy sama?

Keď som tancovala súťažne, tak sme trénovali denne, niekedy aj dvojfázovo, víkendové a letné sústredenia boli samozrejmosťou. Ak sme mali po súťaži, pripravovali sme sa na ďalšiu. Momentálne rozbiehame tanečnú školu a trénujeme každý deň deti, mládež a dospelých.

Aké rady by ste dali nerozhodným záujemcom, ktorí nevedia, či do toho ísť a prihlásiť sa k vám?

Určite nech prídu na tanečnú, nič totiž nemôžu stratiť, môžu len získať.

Čo všetko teda môže človek tancom získať?

Cibrí spoločenské správanie, pomáha udržať si mladosť a kráčať s dobou, zvyšuje sebavedomie a pocit istoty, povzbudzuje dobré držanie tela bez ohľadu na vek, posilňuje telo a aj zlý deň sa dá prekonať tancom. Takže získate aj dobrú náladu.

Myslíte si, že je to nedocenená pohybová aktivita?

Myslím, si že venčekové kurzy by mali byť povinnou pohybovou aktivitou na školách. Pretože tanec ich naučí sa správne hýbať, rovno chodiť, zapájajú sa obe hemisféry, naučí ich aj spoločenskému správaniu. Z dievčat chcem vychovávať mladé dámy a z chlapcov galantných mladých mužov.

Čo by ste chceli na tomto tanečnom poli zmeniť, čo vás najviac trápi?

Pre mladých chalanov – tínedžerov, je spoločenský tanec skôr hanba a dievčatá by to aj chceli skúsiť, no nemajú veľmi s kým tancovať. Škoda, že to niektorí takto berú pretože vedieť tancovať je spoločenská výhoda.

Koho považujete za svoj vzor, kto vás inšpiroval, aby ste sa dali na takúto tanečnú dráhu vy?

Za svoj vzor považujem svojich rodičov, ktorí ma viedli k tomu aby som robila v živote, čo ma baví a všetko ostatne príde samo. Inšpirovali ma aj moji taneční tréneri, ktorí sú osobnosťami v tanečnom obore.

Môže vás zaujímať:

Prešovská učiteľka tanca prezradila vtipné momenty zo svojej praxe: Tanec bez topánok aj pán s potítkom!

foto: foto: archív lš

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie