Aktualizované Ľubomír Hudačko Krimi

Svedectvo muža z 8. poschodia prešovskej bytovky: Vybuchlo to, keď som bol v kuchyni

Šťastie v nešťastí mal obyvateľ 8. poschodia prešovského paneláku, v ktorom došlo k explózii. V tom čase bol v kuchyni. Prezradil o tom mrazivé slová.

Zdroj: Dnes24.sk

Obyvateľ prešovského paneláku, v ktorom vybuchol plyn a o život prišlo 7 ľudí, prehovoril o tom, ako katastrofu prežil. V tom čase sa nachádzal v kuchyni svojho bytu na 8. poschodí.

Kričal, nech plyn vypnú

„My sme cítili ten plyn, lebo to sa už valilo cez chodbu až hore. Kričal som z balkóna ľuďom dole, nech ten plyn vypnú. Povedali, že už sa to rieši,“ uviedol mrazivé svedectvo k tragédii.

„Nuž a riešilo sa to tak, že o 3 minúty som sa stihol len otočiť a všetky skrinky na mňa v kuchyni začali padať, aj tie umakartové steny – všetko na mňa popadalo.“

„Vyrazilo aj okná, ostali tam diery, dvere mi vyrazilo a spadli aj schodištia a výťah. Tam nebolo šance na únik,“ povedal nám.

Nezachránil nič

Jedna pani sa mu ozvala, že má na prenájom dvojizbový byt. Zatiaľ však býva u brata. „Nemáme nič, ani ponožku som nezachránil. Len sme ušli k susedom vedľa na balkón a tam prišli plošiny s hasičmi. Poslali sme ich aj na 9. poschodie, kde bola pani, ktorá má dvojtýždňové dieťa,“ vrátil sa k hrozivým okamihom.

Vyzdvihol však obrovskú spolupatričnosť ľudí. Tí sa ponúkli s pomocou, s bývaním a mimoriadne ho to dojalo. „Jedna známa mi volala zo Švajčiarska, že ma videla v televízii. A že keď príde sem, rada sa so mnou stretne,“ spomenul ďalšiu zaujímavosť.

Bývanie na Mukačevskej ulici bolo podľa jeho slov fantastické. „Všetko bolo poruke, bývali sme tu 47 rokov. Bolo to naozaj fantastické. Je tu prostredie na prechádzky, sú tu podniky. Ostal som však bez všetkého. Nemal som po výbuchu čím ani len čokoľvek napísať,“ znejú jeho mrazivé slová.

Foto: Ľubomír Hudačko

Jeho dcéra má popálený chrbát, v čase výbuchu sedela v obývačke. Zachytila ju prvá valiaca sa vlna. On sám utŕžil poranenia hlavy, ktoré si vyžiadali asi 6 stehov.

Adrenalín už ustupuje

Počul aj krik žien o niekoľko poschodí vyššie. „Tie boli asi na tom najvyššom poschodí. Nemali šancu, podľa mňa sa im nedalo pomôcť. Ujsť sa dalo len cez okno, alebo z balkóna vďaka plošine,“ povedal.

Až teraz po určitom čase mu pomaly začína dochádzať, čo sa stalo. „Bol som najprv v šoku, ale adrenalín už ustupuje a už rozmýšľam, čo všetko teraz je nutné vybavovať. Až teraz to prichádza,“ dodal ďalej.

„Sme ináč v poriadku. Máme kde bývať, som u brata. Všetko však ostalo až po špendlík v byte. Mobily, doklady, peňaženka, počítač – všetko,“ dodal.

Ako vybaviť doklady

Nové doklady by si obyvatelia dotknutí tragédiou mohli vybaviť na Matričnom úrade. Ten je pripravený pomôcť aj s vybavením rodných listov.

„Rodné listy bude vydávať v pondelok 9.12.2019, pričom uprednostní občanov postihnutých tragédiou. V utorok 10.12.2019, kedy bolo plánované jeho zatvorenie z technických príčin, vyjde Matričný úrad podľa možností v ústrety dotknutým občanom, a to v čo najväčšej možnej miere,“ uviedol hovorca mesta Prešov, Vladimír Tomek.

Ďalšie informácie poskytla prešovská polícia: ”Zničené resp. poškodené doklady budú počas stránkových hodín v nasledujúcom týždni prednostne, bez poradového čísla, v zrýchlenej forme a bez poplatku vybavované na klientskom centre Námestie mieru č. 3 v Prešove na pracoviskách č. 6, 7 a 8, ktoré sa nachádzajú na prízemí budovy vpravo,” doplnil hovorca KR PZ v Prešove Igor Pavlík.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Obyvateľ 8. poschodia, ktorý prežil výbuch v prešovskom paneláku
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie