Ľubomír Hudačko Rôzne

Super nápad v obci na východe: Praktizujú tam súrodenecké učenie detí z rómskeho prostredia

Súrodenecké dvojice tvoria deti vo veku od štyroch do šiestich rokov a deti vo veku od deviatich do 15 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Super nápad v obci na východe: Praktizujú tam súrodenecké učenie detí z rómskeho prostredia
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Na súrodenecké učenie detí z rómskeho prostredia v obci Malcov v okrese Bardejov je zameraný pilotný ročník projektu Kolečko.

Prepája súrodenecké dvojice aj rodičov navzájom a vytvára priestor pre komunikáciu a partnerstvo medzi majoritou a minoritou. TASR informovala koordinátorka projektu Michaela Cingeľová.

„Kolečko je priestor, kde práve spoluprácou, rešpektovaním a dialógom sa môžu malé kroky stať veľkými. Fungujeme v Malcove, kde s tunajšou rómskou komunitou najmä s deťmi máme vytvorené priateľské vzťahy. Projekt sa nerodil ľahko a vďaka spolupráci s riaditeľom Základnej školy v Malcove sme mohli začať v novembri,“po­vedala Cingeľová s tým, že do projektu je zapojených 12 súrodeneckých dvojíc, ktoré majú za sebou osem stretnutí.

Ďalší záujem

Už teraz však podľa nej o Kolečko prejavujú záujem ďalší rodičia a ich deti.

„Do júna 2025 plánujeme uskutočniť ešte približne 20 stretnutí a pripravujeme aj aktivity na prepájanie rodičov z rómskeho prostredia. Veľkou výzvou bude určite aktivita na prepojenie detí zapojených do Kolečka s deťmi z majority,“ doplnila Cingeľová.

Súrodenecké dvojice tvoria deti vo veku od štyroch do šiestich rokov a deti vo veku od deviatich do 15 rokov. Starší súrodenci, mladí dospievajúci Rómovia, participujú na príprave stretnutia, a tak sa stávajú aktívnymi členmi vo svojej komunite.

Prispievajú k celistvému rozvoju mladšieho súrodenca a k zlepšeniu súrodeneckých vzťahov cez učenie hrou, ktoré vyplýva z vývinových štádií dieťaťa. Dôležitú úlohu pri učení zohráva aj porozumenie rómskeho jazyka a tlmočenie pokynov.

Starší učia mladých

Cingeľová v projekte spolupracuje s ľuďmi z rôznych odvetví pôsobiacich aj priamo v Malcove.

„Je krásne vidieť, že Kolečko je naozaj živé a ide o cyklický proces, ktorý sa prepája z generácie na generáciu. Starší učia mladších, majorita sa vzájomne učí s minoritou. Túto komunitu tvorí napríklad učiteľka a asistentka z Materskej a Základnej školy v Malcove, IT špecialista, grafická dizajnérka, školská špeciálna pedagogička, študentky strednej školy či ľudia z rómskej komunity v Malcove,“ povedala Cingeľová, ktorá je študentkou ročného programu Sokratovho inštitútu. Kolečko je projektom v rámci spomenutého programu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM