Ľubomír Hudačko Rôzne

Súkromná ZŠ a MŠ pre autistov v Prešove: Navštevuje ju vyše 70 žiakov

Výskumy posledných rokov potvrdzujú, že na Slovensku je viac ako 10 000 ľudí, ktorým diagnostikovali autizmus. V posledných rokoch sa z pochopiteľných príčin začal rozrastať aj počet škôl či tried pre takto postihnuté deti. Jedna z nich je aj pre žiakov s autizmom aj v Prešove.

Ilustračný obrázok k článku Súkromná ZŠ a MŠ pre autistov v Prešove: Navštevuje ju vyše 70 žiakov
Zdroj: Dnes24.sk

Riaditeľkou a zakladateľkou Súkromnej základnej školy s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom v Prešove je Eva Turáková. V čase, keď školu zakladala, existovala pre takéto deti škola v Žiline a štátna škola v Bratislave, ktorá mala triedy pre autistov.

Nemali peniaze len odvahu

„Ministerstvo školstva nám udelilo povolenie v roku 2006. V prenajatých priestoroch františkánskeho kláštora bolo potrebné urobiť rekonštrukciu a 1. septembra 2007 sme prijali prvé deti,“ uviedla riaditeľka. Ako povedala, jej dôvody na tento krok boli z veľkej časti aj osobné, a preto sa rozhodla v spolupráci s ďalšími rodičmi a podporovateľmi vybudovať zariadenie určené autistickým deťom. Takéto deti podľa Turákovej totiž potrebujú úplne iný prístup ako deti s iným postihom.

„Na začiatku sme nemali peniaze ani priestory, len odvahu niečo urobiť. Našli sme pochopenie u františkánov a tí nám pomohli priestory opraviť. Bolo to zázračné, lebo sa objavovali ľudia, ktorí boli ochotní prispieť, a množstvo dobrovoľníkov,“ zaspomínala riaditeľka. Pomoc prichádzala aj nečakane, keď sa napríklad objavili deti amerických vojakov spolu so svojím kňazom a postavili pre ich žiakov ihrisko.

Štvornásobok žiakov

Na začiatku bolo v škole 18 žiakov od štyroch do 16 rokov, v súčasnosti je ich počet štvornásobný. Do Prešova prichádza vyše 70 detí z celého Prešovského kraja, ale aj zo širšieho okolia. Riaditeľka zdôraznila, že pre pedagógov v ich škole nie je dôležitý nejaký absolútny a merateľný cieľ, ale predovšetkým proces, ktorým k nemu spejú. Napriek značnému hendikepu detí sa ich snažia naučiť fungovať v ich prostredí tak, aby boli spokojné a šťastné.

Autizmus sa prejavuje hlavne poruchami v oblasti komunikácie a sociálnej interakcie, keď deti nevedia nadviazať kontakt primeraným spôsobom. A poslednou postihnutou oblasťou je vnímanie, čo súvisí aj s ich stereotypnými prejavmi. Deti s autizmom sú extrémne vnímavé na chute, farby, zvuky, dotyky.

Kandidát na otca roka?

„Žijeme v spoločnosti, ktorá má na nás určité nároky. Aj na to dieťa s autizmom. Potrebujeme pomôcť rodine aj tomu dieťaťu, aby neboli izolovaní, aby si mohli vyjsť na výlet aj do reštaurácie alebo do cukrárne. Snažíme sa robiť s deťmi nácviky bežných životných situácií,“ vysvetlila Turáková.

Jeden otecko napríklad vozí svoje dieťa do tejto školy z Bardejova a čaká tam naň. Keďže je technik, čas si kráti tým, že pomáha v škole opravovať, čo sa dá. Tvrdí, že táto škola je pre ich rodinu veľkým prínosom. „Prijali sme to ako veľkú nádej, že sa s naším synom dá pracovať a bude sa mu lepšie žiť. Je to pre nás veľká pomoc, pretože si dokážeme aj my na chvíľu odpočinúť a nabrať síl,“ povedal. Navštevovanie tejto školy, ako dodal, jeho synovi výrazne pomáha, čo začínajú pociťovať v rodine. Podľa neho by takéto zariadenia mali byť v každom okresnom meste. Pomohlo by to vraj mnohým ďalším, ktorí si nemôžu dovoliť každý deň cestovať desiatky kilometrov.

Dnes škola sídli v budove bývalého internátu na Vodárenskej ulici a existuje pri nej aj Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, ktoré poskytuje služby približne 300 klientom. Prešovský samosprávny kraj využil skúsenosti pedagógov a v spolupráci s n. o. Francesco vytvorili v tej istej budove Krajské autistické centrum.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie