Správy

Stavebná komora SR: Nestotožňuje sa s názorom, že vinníkmi výbuchu sú traja robotníci

Stavebná komora SR (SKSR) sa nestotožňuje s názorom vyšetrovateľov a súdu, že hlavnými vinníkmi v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove sú traja robotníci.

Ilustračný obrázok k článku Stavebná komora SR: Nestotožňuje sa s názorom, že vinníkmi výbuchu sú traja robotníci
Foto: Ľubomír Hudačko

Tí obsluhovali technologické zariadenie na vykonanie prikázanej práce. V tejto súvislosti podáva trestné oznámenie. Informoval o tom prezident SKSR Ivan Pauer.

Čo bola ich úloha

„SKSR neustále sleduje dianie a vývoj udalostí okolo tragickej havárie bytového domu a okolia na Mukačevskej ulici v Prešove. Po analýze doposiaľ známych zverejnených faktov a informácií so svojimi odborníkmi s dlhodobými praktickými skúsenosťami aj z podobných prípadov komora dospela k pochybnostiam o možnej vine troch robotníkov ako hlavných vinníkov za tragickú haváriu v bytovom dome v Prešove,“ uviedol Pauer.

Podľa jeho slov zaistení robotníci vykonávali stavebné prace na prerážaní podzemnej trasy pre podzemný rozvod a ich úlohou bola obsluha technologického zariadenia a dodržanie vytýčenej trasy vrtu.

Pauer ďalej uviedol, že systémom podvrtávania, pretláčania otvorov v zemi, ľudovo nazývaným ‚krtkovanie‘, sa občas stáva, že bez vplyvu operátora zariadenia pretláčacia hlavica po náraze na tvrdú prekážku nekontrolovane zmení smer.

Toto sa mohlo stať aj v danom prípade, ale mohlo sa stať aj to, že plynové potrubie nebolo tak uložené, ako to bolo deklarované pri vyjadrovaní k projektovej dokumentácii, prípadne chybne zakreslil do projektovej dokumentácie.

Taktiež sa mohlo stať, že pred spustením pretláčania boli podzemné rozvody chybne identifikované a vytýčené. To sú činnosti, za ktoré by robotníci obsluhujúci stroj nemali niesť zodpovednosť.

Vynárajú sa otázky

„Tiež sa vynára otázka, prečo plyn nevybuchol v mieste narušenia, ale až desiatky metrov ďalej v najvyšších poschodiach budovy, ale sú aj ďalšie otázky pre odborníkov a vyšetrovateľov, ktoré spochybňujú základnú vinu troch robotníkov vyšetrovaných vo väzbe,“ vysvetlil Pauer.

Podľa názoru Pauera a odborného tímu komory činnosť vyšetrovaných robotníkov by sa nemala považovať za primárnu a hlavnú príčinu výbuchu údajne niekoľko dní hromadeného plynu v bytovom dome.

Mohla byť maximálne len sekundárnym spúšťačom, ak naozaj ním bola.

Zdroj: TASR

„Zostáva taktiež nezodpovedaná otázka, ako je možné, že v bytovom dome bolo niekoľko dní cítiť zápach plynu a pravdepodobne nikto zo zodpovedných s tým nič nerobil,“ zdôraznil Pauer.

Trestné oznámenie

„Pre podozrenie zo zanedbania pracovných povinností a neodborného prístupu pri správe a užívaní bytov v bytovom dome, podozrenie z hrubého zanedbania povinností projektantov navrhujúcich stavebné zmeny v bytoch ich vlastníkov a ďalšie pochybnosti z porušenia povinností, noriem a zákonov Stavebná komora SR po vyhodnotení situácie okolo tragickej havárie bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove podala v stredu (11. 12.) trestné oznámenie pre podozrenie zo zvlášť závažného trestného činu všeobecného ohrozenia s následkom usmrtenia a ujmy na zdraví ľudí,“ dodal Pauer.

Milan Vanga, manažér externej komunikácie, poskytol médiám aj stanovisko spoločnosti SPP – distribúcia, a. s.

SPP: Manipulácia nás zaskočila

„To, že si niekto dovolil manipulovať strojovým mechanizmom v takej blízkosti plynovodu nás zaskočilo. V zmysle zákona o energetike je ochranné pásmo plynovodu miestnej siete stanovené na 1 meter na každú stranu od osi jeho uloženia.“

„Technická norma určuje stavebníkom podmienku kopať v ochrannom pásme výhradne ručne. Iný spôsob kopania ako ručne je jasným porušovaním zákona a technických noriem,“ uviedol a dodal:

„Pre zaistenie najvyššej miery bezpečnosti sme v dokumentácii k vytýčeniu zdôraznili: všetky zemné práce vo vzdialenosti menšej ako 1 m od vytýčených plynovodov miestnej siete je nutné vykonať výhradne ručne.“

„Zároveň sme spoločnosť v rovnakom dokumente upozornili, že poškodením plynového zariadenia môže dôjsť k spáchaniu trestného činu všeobecného ohrozenia,“ dodal Vanga.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

V OBRAZOCH: Desivé zábery zvnútra zhorenej bytovky v Prešove
12
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie