Správy

Štatistiky pre okres Prešov priniesli delené prvenstvo: Týkajú sa mladých ľudí!

Podiel seniorov rastie vo všetkých slovenských mestách. A hoci počet mladých ľudí, naopak, v okrese Prešov klesol, stále ich je na východe krajiny dostatok.

Ilustračný obrázok k článku Štatistiky pre okres Prešov priniesli delené prvenstvo: Týkajú sa mladých ľudí!
Zdroj: Pixabay.com

Mladých je najviac na východe krajiny, avšak ich počet klesá. Informuje o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v minuloročnej publikácii Krajské mestá z pohľadu kvality života.

Na východe pokles

Za relatívne mladé mestá s najvyšším podielom mladých do 19 rokov v roku 2019 patrili podľa ŠÚ mestá Bratislava (19,3 percenta) a Žilina (19,2 percenta).

„Bratislava a celý Bratislavský kraj zároveň zaznamenali oproti roku 2015 najrýchlejší rast tejto vekovej skupiny,“ poznamenal úrad.

Klesajúci trend bol, naopak, na východe Slovenska. V Prešove aj Košiciach ich podiel klesol.

Napriek poklesu najviac

ŠÚ poukazuje, že aj napriek tomu okres Prešov a mesto Košice s okresom Košice-okolie počas celého sledovaného obdobia mali najvyšší podiel mladých (23,4 a 21,5 percenta v roku 2019). Vývoj podielu seniorov od 65 rokov bol v mestách a ich zázemí veľmi podobný. Počas piatich rokov plynule rástol.

„Na začiatku roka 2019 mediánový vek dosiahol v Trenčíne 43,2 roka a Banskej Bystrici 43,1 roka. Rovnako najvyššie hodnoty dosahoval v týchto mestách aj v roku 2015,“ spresnil úrad. Počas tohto obdobia sa mediánový vek zvýšil najviac o 1,8 roka, a to v mestách Nitra, Banská Bystrica, Prešov a Košice.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: ilustračné

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR

Najčítanejšie