Ľubomír Hudačko Správy

Správa o nešťastí zasiahla aj veliteľa vzdušných síl: Až takto blízka mu bola posádka vrtuľníka!

Pád vrtuľníka pri Prešove sa vyšetruje. Na miesto nehody dorazil aj minister obrany Martin Glváč a skonštatoval, že celá posádka bola veľmi skúsená. Správa o nehode zasiahla aj veliteľa vzdušných síl OS SR Miroslava Korbu, ten prezradil, že posádka mu bola blízka.

Ilustračný obrázok k článku Správa o nešťastí zasiahla aj veliteľa vzdušných síl: Až takto blízka mu bola posádka vrtuľníka!
Zdroj: TASR

Minister obrany Martin Glváč prerušil súkromnú dovolenku a dorazil na miesto nešťastia pri Prešove. Prezrel si ho a informoval sa o tom, aký bude ďalší postup vyšetrovania nehody. Spolu s ním prišli nad obec Hradisko i veliteľ vzdušných síl Ozbrojených síl SR Miroslav Korba a druhý zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Pavol Macko.

Minister nechcel špekulovať

Pre médiá minister Glváč uviedol, že ráno pokračuje vyšetrovanie nešťastia. Tiež povedal, že každú podobnú informáciu prijíma veľmi ťažko, rodine mŕtveho kapitána vrtuľníka vyjadril úprimnú sústrasť a dvom zraneným mužom poprial veľa šťastia a zdravia. Celá posádka vrtuľníka bola podľa neho veľmi skúsená. Piloti mali nalietaných 1300 a palubný technik 900 letových hodín.

Vrtuľník Mi-17 tiež patril k jedným z najmodernejších. Vyrobený bol v roku 1985, v roku 2011 prešiel generálnou opravou a jeho životnosť bola do roku 2020. Aj preto nechcel minister špekulovať o tom, či išlo o technickú poruchu, ktorá mohla spôsobiť pád stroja.

Správa o nehode vrtuľníka zasiahla aj veliteľa vzdušných síl OS SR Miroslava Korbu. Ten prezradil, že posádka havarovaného stroja mu bola blízka. Veliteľ vzdušných síl sa vyjadril, že celú posádku veľmi dobre poznal a niektorých dokonca učil lietať. „V priestore vykonávali výcvik, ktorý robili bežne. Neviem odhadnúť, čo sa mohlo stať,“ povedal Korba.

Je pravidlom poslať pátraciu službu

Podľa neho posádka nehlásila technický problém a nemá informáciu o tom, že by sa pokúšali núdzovo pristáť. Uviedol, že je zaužívaným pravidlom, že keď sa lietadlo alebo vrtuľník nehlási viac ako desať minút, vyšle sa za ním letecká pátracia záchranná služba. Keď tá v utorok štartovala, ešte sa podľa Korbu nevedelo, čo sa stalo. Vrtuľník Mi-17 vzlietol z prešovskej základne v utorok o 13.30.

Posádka si precvičovala pristátie v teréne, keď s ňou tesne po 14.00 stratila spojenie riadiaca veža. Krátko nato vzlietol na miesto vrtuľník leteckej pátracej záchrannej služby, ktorému sa podarilo miesto nehody lokalizovať. Na miesto bola vyslaná aj hasičská jednotka, ktorá zabezpečila zahasenie požiaru vraku. Pri páde zomrel kapitán vrtuľníka, ďalší pilot a palubný technik sú hospitalizovaní v prešovskej a košickej nemocnici.

Čítajte tiež:

Nehoda pádu vrtuľníka pri Prešove: FOTO z miesta nešťastia!

Pád vrtuľníka pri Prešove: Na palube boli traja ľudia, jeden vojak je mŕtvy!

Nehoda vrtuľníka pri Prešove: Smutné zábery z miesta nehody
11
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie