Ľubomír Hudačko Správy

Španielsky investor v prešovskom parku ľudí nezamestná: Odchod z mesta!

Španielsky investor Funderia Condals, ktorý chcel v prešovskom priemyselnom parku IPZ Záborské postaviť zlievareň, ohlásil odstúpenie od svojho zámeru. Investíciu zrejme presunie do obce Petrovany neďaleko Prešova, ktorá im ponúkla spoluprácu.

Ilustračný obrázok k článku Španielsky investor v prešovskom parku ľudí nezamestná: Odchod z mesta!
Zdroj: Webnoviny.sk

Zástupca spoločnosti v Čechách Jan Procházka poslal mestu Prešov list, v ktorom píše, že petícia občanov proti ich projektu je pre nich prekvapujúca, taktiež sa neúnosne predlžuje schvaľovanie vplyvov ich zámeru na životné prostredie.

Rokovania ešte neprebehli

Prekvapením bola aj diskusia s poslancami mestského zastupiteľstva na zasadnutí Komisie pre územný plán, výstavbu, dopravu a životné prostredie pri MsZ v Prešove, a tak sa rozhodli od investície v IPZ odstúpiť. Petrovany sú pre nich zaujímavé aj preto, že sú v blízkosti mesta Prešov.

Starosta obce Petrovany Ján Lenko potvrdil, že firme spoluprácu ponúkli, no detailnejšie rokovania ešte neprebehli. Obecné zastupiteľstvo však už pred desiatimi dňami schválilo predaj päťhektárového pozemku pre investora v priemyselnej časti na začiatku obce, aby im mohli ponúknuť niečo konkrétne. Očakávajú, že termín ďalších rozhovorov spresní investor.

Primátor deklaruje spoluprácu

Primátor Pavel Hagyari sa prostredníctvom hovorkyne Veroniky Kmetóny Gazdovej vyjadril, že je so zástupcami investora naďalej v úzkom spojení a keďže má ich prísľub zotrvania v blízkom okolí Prešova, deklaroval spoluprácu pri zabezpečení pomoci investorovi zo strany mesta.

Investícia hutníckej spoločnosti Funderia Condals vo výške 20 miliónov eur mala do mesta priniesť približne 400 pracovných miest. Občania mesta a neďalekých obcí podpisovali petíciu kvôli strachu z vplyvu zlievarne na životné prostredie a kvalitu života v okolí priemyselného par­ku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM