Správy

Smutné zábery z miesta: V obci na východe po zemetrasení búrajú dom, FOTO

Všetky tri rodiny, ktorých domy je potrebné zbúrať, odišli podľa jeho slov k príbuzným. Rodine, ktorej aktuálne búrajú dom, armáda poskytla obytné kontajnery.

Ilustračný obrázok k článku Smutné zábery z miesta: V obci na východe po zemetrasení búrajú dom, FOTO
10
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

V obci Baškovce v okrese Humenné začali v stredu (13. 12.) s búraním prvého domu poškodeného po zemetrasení. Nasledovať budú ďalšie dva, ktoré sú rovnako neobývateľné.

„Pracuje sa od 7.00 h do 16.00 h, keď je ešte vidno. Keď sa prvý dom dokončí, pôjde sa na druhý a po sviatkoch by sa mal dokončiť tretí dom. Rozhodnutie na búracie práce je vydané do konca roka. Keby došlo k nejakému prieťahu, nie je problém to povolenie predĺžiť,“ uviedol starosta obce Baškovce Pavol Tamáš.

Ostane tam zelená lúka

Obec oslovila na búranie tri firmy a vybrali tú s najnižšou ponukou.

„Nastúpili hneď. Bolo to pre nás dôležité, lebo dom, ktorý je za nami dva mesiace, ohrozoval susedov. Zistili sme si, či má firma všetky náležitosti s likvidáciou odpadu. Všetko zabezpečí a po dome ostane zelená lúka, kde si bude môcť rodina na jar začať budovať svoj dom,“ povedal Tamáš.

Všetky tri rodiny, ktorých domy je potrebné zbúrať, odišli podľa jeho slov k príbuzným. Rodine, ktorej aktuálne búrajú dom, armáda poskytla obytné kontajnery.

Z minúty na minútu nič

Ako povedal starosta, keďže sú u príbuzných, využijú ich budúci rok počas výstavby rodinného domu. „Je to veľmi ťažké, mali ste dom a z minúty na minútu nemáte nič. Deti tu mali súkromie, behali vonku a teraz sme v trojizbovom byte v Humennom. Švagriná s dievčatami išla preč a nám uvoľnila byt, lebo inakšie by sme nemali kam ísť,“ povedala majiteľka domu, ktorý začali búrať.

Dom z roku 1999 si kúpili pred piatimi rokmi na hypotéku a postupne ho opravovali. Východ Slovenska zasiahlo zemetrasenie 9. októbra.

Objektívom: V Baškovciach museli po zemetrasení zbúrať dom
10
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM