Jakub Forgács Správy

Slováci si volia nového prezidenta: Rozhodnúť o hlave štátu môžu v takmer 6 000 okrskoch

Začali sa štvrté priame voľby prezidenta Slovenskej republiky. Rozhodnúť o novej hlave štátu na najbližších päť rokov môže približne 4,3 milióna oprávnených voličov.

Ilustračný obrázok k článku Slováci si volia nového prezidenta: Rozhodnúť o hlave štátu môžu v takmer 6 000 okrskoch
Zdroj: Webnoviny.sk

Hlasovať sa dá do 22:00 v 5 958 volebných miestnostiach (okrskoch) na celom Slovensku. Aj v obciach, v ktorých starosta rozhodne o skoršom otvorení volebných miestností, sa musí hlasovať do 22:00.

Prezidenta môže prvýkrát voliť až 336 500 mladých

V sobotňajšom prvom kole volieb prezidenta SR môže zo 14 kandidátov po prvýkrát hlavu štátu vyberať približne 336 500 mladých. Taký je podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR počet občanov Slovenskej republiky, ktorí v období od prezidentských volieb v roku 2009 dosiahli 18 rokov potrebných na účasť na hlasovaní.

Z nich vôbec po prvý raz v živote môže svoje voličské právo využiť približne 18-tisíc prvovoličov, teda občania, ktorí od konania volieb do VÚC v novembri 2013 do volieb hlavy štátu dosiahli 18 rokov. Voliť prezidenta SR môže každý občan SR, ktorý do volieb dovŕšil 18 rokov a nachádza sa na území Slovenska. Zo zahraničia sa voliť nedá.

Polícia bude v pozore

Výsledky volieb sa podľa predsedníčky ŠÚ SR Ľudmily Benkovičovej dajú očakávať, keď budú zosumarizované a zachytené výsledky zo všetkých zápisníc. V predošlých voľbách prezidenta v roku 2009 posledná zápisnica okrskovej volebnej komisie prišla o 01:30, posledný volebný obvod bol bratislavský a výsledky tu boli známe o 02:18.

Pokojný priebeh volieb, ochranu volebných miestností a sídiel volebných komisií zabezpečuje polícia. Osobitnú pozornosť venuje prípadom kupovania hlasov či iného ovplyvňovania voličov a marenia priebehu volieb. Ide o trestné činy, za ktoré hrozí väzenie. Polícia vyzvala občanov, aby svoje poznatky o činnostiach, ktoré môžu narušiť priebeh volieb, okamžite oznámili na najbližší útvar policajného zboru, prípadne na bezplatné telefónne číslo 158.

Až do zatvorenia volebných miestností platí informačné moratórium, teda zákaz zverejňovať alebo vysielať v rozhlase, televízii a v hromadných informačných prostriedkoch informácie o kandidátoch v ich prospech alebo v neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Moratórium sa nevzťahuje na bilbordy vyvesené počas kampane, nové pribudnúť nemôžu.

Moratórium platí aj vo volebných miestnostiach

Posledné výsledky prieskumov verejnej mienky sa mohli zverejniť v stredu. Zákon zároveň zakazuje uverejňovať výsledky prieskumov hlasovania počas samotného hlasovania. Priebežné informácie o hlasovaní môže poskytnúť len ÚVK. Počas voľby zákon zakazuje v budovách, kde sú volebné miestnosti, a v ich bezprostrednom okolí presviedčanie za voľbu alebo proti voľbe niektorého z kandidátov.

Na otázky o právach a povinnostiach voličov ako aj na organizáciu volieb im odpovedia zamestnanci ministerstva aj v sobotu až do 22:00. Volebná infolinka je určená výhradne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám či obciam.

Ak v sobotňajšom prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo bude o dva týždne, teda v sobotu 29. marca. O post hlavy štátu sa pôvodne uchádzalo rekordných 15 kandidátov. Prvá priama voľba prezidenta sa konala v máji 1999 a občania si v nej zvolili Rudolfa Schustera. V druhej v apríli 2004 a tretej v apríli 2009 vyhral Ivan Gašparovič. Jeho funkčné obdobie sa končí 15. júna 2014, keď inaugurujú nového prezidenta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie