Správy

Škody po povodniach v 2. polroku 2020: Medzi najviac zasiahnutými aj okres Prešov

Ide o škody za vyše 4,7 milióna eur. Vyplýva to zo Správy o priebehu a následkoch povodní na území SR, ktorú v stredu schválila vláda.

Ilustračný obrázok k článku Škody po povodniach v 2. polroku 2020: Medzi najviac zasiahnutými aj okres Prešov
10
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Od júla do decembra boli povodňami najpostihnutejšie okresy Gelnica, Prešov, Spišská Nová Ves, Sabinov, Kežmarok, mesto Gelnica a obce Milpoš, Žehra, Chminianske Jakubovany a Nálepkovo. Vyplýva to zo Správy o priebehu a následkoch povodní na území SR, ktorú v stredu schválila vláda.

Škody na majetku fyzických osôb boli vo výške 256 220 eur, na majetku právnických osôb a podnikateľov za 44 030 eur. Na majetku obcí vznikli škody za 592 561 eur a na majetku štátu za viac ako 3,05 milióna eur, vyplýva z materiálu.

Suma za výdavky

Výdavky na vykonanie povodňových zabezpečovacích prác boli vo výške viac ako 3,4 milióna eur.

Na vykonávanie povodňových záchranných prác bolo vynaložených vyše 1,06 milióna eur. „Podľa zákona o ochrane pred povodňami sa výdavky, ktoré vznikli pri vykonávaní povodňových zabezpečovacích prác a povodňových záchranných prác počas druhého stupňa povodňovej aktivity a tretieho stupňa povodňovej aktivity, uhrádzajú z na to vytvorenej rezervy štátneho rozpočtu,“ uvádza sa v materiáli.

Ponúkame aj ďalšie aktuality zo Slovenska:

Správa poukazuje aj na nedostatky ochrany pred povodňami. Ide o nepostačujúcu údržbu vodných tokov, brehových porastov či horských bystrín.

Čo zistili

Zistené bolo aj narušenie koruny ochrannej hrádze toku a nepostačujúca, znefunkčnená či chýbajúca sieť rigolov, priekop, priepustov a dažďovej kanalizácie.

V mnohých prípadoch nebolo ani dodržané ustanovenie, ktoré predpisuje správcovi poľnohospodárskych pozemkov zachovať podmienky na výskyt vôd.

Správy z Prešova ponúkame tu:

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili 158-krát a druhý stupeň 293-krát. Starostovia obcí vyhlásili mimoriadnu situáciu z dôvodu výskytu povodní v siedmich oblastiach.

Počet oblastí

Na území Slovenska boli vyhlásené stupne povodňovej aktivity v 286 oblastiach. Vláda zároveň súhlasí s uvoľnením vyše 4,4 milióna eur.

Na úhradu výdavkov vynaložených na vykonávanie povodňových zabezpečovacích prác sú v sume viac ako 3 404 602 eur a na úhradu výdavkov vynaložených na vykonávanie povodňových záchranných prác v sume viac ako 1 063 244 eur.

A vo fotogalérii nájdete aj zábery z tohtoročnej povodne v obci Petrová, okres Bardejov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: archívne

Objektívom: Povodeň v obci Petrová na východe Slovenska
10
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Ďalšie nové správy z východu:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM