Správy

Situácia v prešovskej nemocnici sa zhoršuje: So žltačkou tam leží už 85 pacientov

V okrese Prešov zaznamenali hygienici viac ako 130 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA) a štyri ohniská nákazy v obciach Červenica, Tuhrina, Lesíček a Žehňa.

Ilustračný obrázok k článku Situácia v prešovskej nemocnici sa zhoršuje: So žltačkou tam leží už 85 pacientov
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Ochorenie evidujú aj v obciach Abranovce a Varhaňovce, zatiaľ po jednom prípade.

Informovali o tom po zasadnutí regionálnej protiepidemickej komisie s tým, že situácia sa zhoršuje v prešovskej nemocnici, kde je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 85 pacientov s VHA a kapacita oddelenia je 90 lôžok. Na komisii prijali preto viacero opatrení.

Nariadili mimoriadne očkovanie detí do 15 rokov.

Bez mimoriadnej situácie

„A to v obciach, kde sa vyskytujú tieto prípady, taktiež aj v exponovaných obciach v okolí, kde je nízky hygienický štandard a kde je možný predpoklad ďalšieho šírenia tohto ochorenia. Taktiež sme sa zhodli na mimoriadnej prevádzke zariadení pre deti a mládež. To znamená, budeme inštruovať následne učiteľov, ako majú postupovať a učiť deti k základom osobnej hygieny,“ uviedol po rokovaní komisie regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove Jozef Varga.

Samosprávy budú upozorňovať ľudí, ktorí sú podozriví z nákazy alebo môžu byť infekční, aby sa zbytočne nepohybovali a dodržiavali domácu izoláciu. Vyhlásenie mimoriadnej situácie komisia nateraz neodporúča.

„Zhodnotili sme, že situácia ešte nie je taká, aby vyhlásenie mimoriadnej situácie nejako pomohlo,“ vysvetlil Varga.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas považuje aktuálnu situáciu v Prešovskom okrese za možné riziko vzniku ďalších epidémií. Nateraz je podľa neho ťažké vyjadriť sa k prognóze. Za najvypuklejší problém označil počet voľných lôžok v prešovskej nemocnici.

„V súčasnosti prebieha rokovanie na úrovni ministerstva zdravotníctva so zdravotníckymi zariadeniami v rámci Prešovského kraja, kde diskutujú, ako by mohli pomôcť, prípadne prevziať nejakých pacientov,“ povedal.

Ďalšie opatrenia

Z nemocnice uviedli, že situáciu zatiaľ zvládajú.

„Ďalšie opatrenia budú závisieť od ďalšieho vývoja situácie,“ povedal riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

Komisia podľa regionálneho hygienika odporučila nemocnici zákaz návštev, ktorý by mal platiť od štvrtka (5. 10.). Vakcín proti VHA je podľa Mikasa obmedzené množstvo, ale nejaké sú, ktorými sa prioritne budú očkovať deti v dotknutých lokalitách.

„Ministerstvo zdravotníctva vyvíja kroky, aby sa doviezli vakcíny zo zahraničia a mohli sme zaočkovať aj deti v ostatných lokalitách, kde ešte epidémia neprebehla, a takto by sme preventívne ochránili tieto deti,“ priblížil hlavný hygienik s tým, že je potrebné zaočkovať stovky detí.

Protipandemická komisia bude opäť zasadať 11. októbra v Prešove a zhodnotí aktuálnu situáciu.

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM