Marek Šebeňa Rôzne

Sériou podujatí v meste dnes Rusíni prezentujú svoju kultúru

Akciou s názvom Warholiáda sa dnes v Prešove začala séria podujatí Po stopách rusínskej kultúry, ktorú pripravila Miestna organizácia Rusínskej obrody (MsO RO).

Opätovným slávnostným prestrihnutím pásky si symbolicky pripomenuli aj 5. výročie otvorenia Rusínskej ulice v Prešove. Na tej dnes zneli piesne v podaní speváka Jozefa Keselicu zo Svidníka, ktorý v preoblečení za Andyho Warhola spolu s ďalšími hudobníkmi zabával účastníkov podujatia.
Predseda prešovskej MsO RO Michal Kaliňák pre TASR uviedol, že podujatiami chcú prezentovať život, kultúru a históriu Rusínov a zároveň si tak pripomenúť aj 20. výročie Nežnej revolúcie, ktorá nepochybne zohrala významnú úlohu v živote tejto národnostnej menšiny na Slovensku.
„Snahou týchto akcií je otvárať sa ostatným menšinám, prezentovať sa vo vzťahu k majorite a takýmito aktivitami prispievať k tomu, aby najbližšie sčítanie obyvateľstva bolo aj o tom, že k rusínstvu sa bude hlásiť čo najviac občanov,“ povedal Kaliňák. Dodal, že takto sa snažia vytvárať predpoklady na to, aby sa rusínstvo akceptovalo hlavne v rodinách, v ktorých treba upevňovať identitu k menšine a naučiť deti jazyk svojich predkov.
„Nemá podľa nás význam ísť cestou vytvorenia národnostných tried vo chvíli, keď zisťujeme, že môže byť trieda, v ktorej nebudú žiaci,“ zdôraznil Kaliňák.
Podujatie pokračuje dnes popoludní ďalšími akciami. V priestoroch Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove sa o 16.30 h bude konať vernisáž výstavy obrazov Slávni Rusíni. Okrem toho si budú môcť záujemcovia pozrieť krátky 15-minútový film o živote Andyho Warhola. Vyvrcholením bude večerný galaprogram v priestoroch DAD-u, v ktorom okrem iných vystúpia aj speváčka Anna Servická, laureáti festivalu Spevy môjho rodu, Spevácky zbor pri Pravoslávnom chráme A. Nevského v Prešove.
Akciu Po stopách rusínskej kultúry pripravila MsO RO v spolupráci so združením Mladí Rusíni a Múzeom rusínskej kultúry v Prešove. Projekt sa realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry.

zdroj: TASR

Sériou podujatí v meste dnes Rusíni prezentujú svoju kultúru
1
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie