Rôzne

Šanca nazrieť za severné hranice: Cześć, Prešov prinesie poľskú diskotéku aj ich jedlá

Nazrieť za severné hranice k poľským susedom bude opäť aktuálne. A to počas Poľských dní v Prešove, ktoré budú aj tento rok nabité zaujímavým programom.

Ilustračný obrázok k článku Šanca nazrieť za severné hranice: Cześć, Prešov prinesie poľskú diskotéku aj ich jedlá
Zdroj: TASR

Mesto Prešov vás v spolupráci s Prešovskou univerzitou v Prešove pozýva na IV. Poľské dni v Prešove. Podujatie Cześć, Prešov! sa uskutoční od 14. do 24. októbra 2019.

Škála poľskej kultúry

V spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave sa Poľské dni v Prešove konajú od roku 2015. Zamerané sú na propagáciu širokej škály poľskej kultúry, ktorá je síce Slovákom geograficky, jazykovo i mentálne blízka, ale málo známa.

Štvrtý ročník podujatia otvorí v pondelok 14. októbra 2019 veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Krzysztof Strzałka spolu s rektorom Prešovskej univerzity v Prešove Petrom Kónyom a dekankou Filozofickej fakulty PU v Prešove Beátou Balogovou.

Otvorenie sa uskutoční počas slávnostného zasadnutia Inštitútu stredoeurópskych štúdií pri príležitosti 50. výročia založenia lektorátu poľského jazyka a kultúry na Filozofickej fakulte PU v Prešove.

Diskusia o komunizme

Nasledovať bude prednáška poľského veľvyslanca a otvorenie výstavy k jubileu 80. výročia napadnutia Poľska a začiatku druhej svetovej vojny.

V utorok 15. októbra bude v priestoroch univerzity slovensko-poľská diskusia o páde komunizmu v roku 1989 a o začiatkoch transformácie v oboch krajinách.

Poľská agentúra NAWA bude pre študentov a učiteľov zas prezentovať výmenné programy a štipendiá. Utorkový večer bude patriť novému poľskému filmu Umenie milovať a poľské filmy sa budú premietať aj v rámci filmového festivalu Pocity.

Bohatý hudobný a výtvarný poľský program bude aj vďaka romantickému klavíru F. Chopina.

Jedným z vrcholov podujatia bude koncert speváckej skupiny Sonori Ensemble z mesta Vroclav, ktorý sa uskutoční v stredu 16.10.2019 v PKO – Čierny orol v Prešove.

Poľská diskotéka

V rámci podujatia nebudú chýbať súťaže a prekladateľské workshopy pre študentov a poľská diskotéka. V sobotu 19. októbra si prídu na svoje všetci gurmáni, ale aj tí, ktorí radi cestujú za turistikou.

V obchodnom centre Eperia bude totiž program plný zaujímavostí pre turistov, ale aj vynikajúce poľské jedlá. Iniciatíva poľských dní sa zrodila v Inštitúte stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Práve tam už od roku 1969 pôsobia lektorky a lektori poľského jazyka a kultúry a študuje sa poľský jazyk a kultúra.

Kompletný program podujatia si nezabudnite pozrieť v priloženej fotogalérii.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Program podujatia Cześć, Prešov!, ktorý budeme hostiť už štvrtýkrát
1
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie