Rôzne

Sabinov sa pýši nejedným miestom, ktoré pripomína Jozefa Kronera: Kde všade nájdeme odkaz?

Miesta, ktoré pripomínajú tohto umelca, súvisia s nakrúcaním filmu Obchod na korze v roku 1964 v Sabinove.

Ilustračný obrázok k článku Sabinov sa pýši nejedným miestom, ktoré pripomína Jozefa Kronera: Kde všade nájdeme odkaz?
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

V Sabinove je niekoľko miest, ktoré priamo odkazujú na pôsobenie divadelného a filmového herca, scenáristu a spisovateľa Jozefa Kronera.

Pri príležitosti 100 rokov od jeho narodenia to v stredu uviedol historik Juraj Vrábel z Mestského úradu v Sabinove.

Socha Oscara

„Pri vstupe do mesta zo severnej strany návštevníkov privíta socha Oscara z dielne Juraja Andraščíka. Ďalej si môžu návštevníci pozrieť interaktívny filmový chodník, ktorý ich vďaka QR kódom a ich mobilnému telefónu zavedie priamo do deja filmu,“ uviedol Vrábel, ktorý je spolu s Tomášom Miščíkom autorom chodníka.

„V meste sa nachádza aj filmové múzeum, v ktorom sú artefakty z nakrúcania, ale aj fotografie z filmu. Na Námestí slobody sa nachádza symbolický obchodík s bronzovou sochou Jozefa Kronera. Jej autorom je Juraj Karniš. Obchodík je presnou kópiou filmového obchodu s galantériou,“ priblížil Vrábel a doplnil, že autormi myšlienky na znovuoživenie obchodu do presnej filmovej podoby sú Štefan Lompart a Juraj Karniš.

Kroner sa narodil 20. marca 1924 v Staškove na Kysuciach. Vyučil sa v Považských strojárňach a hral v ochotníckom divadle v Považskej Bystrici.

Jeden z mála Slovákov

Vynikol najmä v Gorkého dráme Vassa Železnovová a v Gogoľovej Ženbe.

Táto rola mu v roku 1948 vyniesla pozvanie do hereckého súboru Slovenského komorného divadla v Martine.

V rokoch 1956 až 1984 bol členom Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Ako jeden z mála slovenských hercov si zahral vo filme Obchod na korze (1965), ktorý získal Oscara.

Išlo o tragický príbeh pripomínajúci deportácie Židov zo Slovenska a arizáciu ich majetku. Kroner bol laureátom mnohých slovenských i zahraničných ocenení. Zomrel 12. marca 1998 v Bratislave vo veku 73 rokov.

archívne foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM