Správy

Rozviažte samosprávam ruky, vyzýva vládu KDH. Hnutie predstavilo balík 17 riešení

Hnutie predstavilo svoj "samosprávny balík" so 17 riešeniami, ktoré po zapracovaní vládou majú skvalitniť život občanov na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Rozviažte samosprávam ruky, vyzýva vládu KDH. Hnutie predstavilo balík 17 riešení
Zdroj: Facebook.com/KDH

Mimoparlamentné Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH) vyzýva vládu, aby rozviazala samosprávam ruky a odstránila systémové chyby.

Samosprávny balík

Riešenia navrhované KDH pokrývajú tri základné oblasti, a to návrhy pre vybudovanie miest a obcí hodných 21. storočia, dostupné bývanie a kvalitné služby. Hnutie plánuje opatrenia rozširovať.

„Jedným z kľúčových problémov rozvoja miest a obcí sú pozemky. Slovenský pozemkový fond (SPF) je dnes pri jednoduchých pozemkových úpravách skôr brzdou než nositeľom impulzov,“ vyhlásil starosta Oravskej Polhory (okres Námestovo) Michal Strnál.

Ak by sa podľa neho fond dokázal zefektívniť a sprístupniť, priniesol by lepšie podmienky pre budovanie potrebných infraštruktúr, vrátane ciest, inžinierskych sietí či cyklotrás. Mnoho rozvojových plánov, ako tvrdí, stroskotáva hneď pri ich zrode, keď sa obec nevie dostať k pozemkom, ktoré vlastní štát, alebo sú nezaknihované.

Nájomné byty

Slovensko podľa KDH nepotrebuje nový systém výstavby štátnych nájomných bytov, pretože stačí vylepšiť a zatraktívniť existujúci systém výstavby bytov samosprávami. Teda mestských i obecných bytov. „Stačilo zjednodušiť podmienky výstavby obecných nájomných bytov a dnes sme ich mohli mať tisíce,“ tvrdí starosta obce Zborov (okres Bardejov) Ján Šurkala.

Privítal by vyššiu mieru dotácií či úverov pri výstavbe nájomných bytov vo výške aspoň 50 percent z hodnoty stavby. Rovnako aj väčšiu podlahovú plochu podporovaných nájomných bytov, zväčšenie plochy pre ohlásenie drobnej stavby zo súčasných 25 na 50 metrov štvorcových či celkovo viac peňazí na výstavbu nájomných bytov.

Prenesené kompetencie

Starostka obce Radatice (okres Prešov) Gabriela Viazanková upozornila, že vláda preniesla mnoho kompetencií na mestá a obce, ale nezabezpečila aj ich udržateľné financovanie.

„Pre samosprávu je tak nezriedka nemožné udržiavať kvalitu základných služieb na požadovanej úrovni,“ povedala. Je podľa nej čas zlepšiť komunikáciu vlády so samosprávami.

Prečítajte si aj

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM