Správy

Raritné zábery z Domaše: Výstavba vodného diela aj prvá výletná loď, FOTO

Na Zemplíne by sme väčšiu pýchu hľadali len ťažko. Domaša v posledných rokoch chytila druhý dych, ale spomína si ešte niekto na jej úplné začiatky?

Ilustračný obrázok k článku Raritné zábery z Domaše: Výstavba vodného diela aj prvá výletná loď, FOTO
10
Galéria
Zdroj: TASR/Gabriel Bodnár

V lete je vodná nádrž Domaša a jej okolie stále vyhľadávanou lokalitou. Zaujímavé archívne snímky fotografa Gabriela Bodnára z TASR vám priblížia výstavbu vodného diela, ktorá je pýchou najmä východného Slovenska.

Archív zo 60. rokov

Prvé dve snímky vo fotogalérii sú z 25. septembra 1963. Výstavba vodného diela Domaša na východoslovenskej rieke Ondava je v plnom prúde. Na oboch je zachytená montáž pracovníkov potrubia vtokového objektu.

Ďalšie tri fotografie v galérii pochádzajú z 21. júla 1964. Prvá snímka a pohľad na prívodné železobetónové potrubie dlhé 180 metrov.

Na druhej si môžete pozrieť vtokovú časť hydrocentrály, ktorá zadrží vodu až do výšky 30 metrov. Tretia zachytáva výstavbu zariadenia na odvedenie veľkých vôd, ktoré by v prípade silných zrážok mohli ohroziť hydrocentrálu.

Prvá výletná loď

Ďalšia trojica snímok bola urobená 20. októbra 1966 a zachytáva ukončenie výstavby hlavnej etapy vodného diela. Prvé dve prinášajú pohľad na vodnú hladinu, tretia na budovu, v ktorej sú umiestnené dve turbíny, ktoré dodávajú elektrický prúd. Na záver je to ešte dvojica fotiek pochádzajúca z 5. augusta 1970.

Domaša dostala prvú osobnú výletnú loď pre 150 ľudí. Vyrobili ju v Maďarsku.

Všetko podstatné už nájdete v priloženej archívnej fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: archív TASR/Gabriel Bodnár

Obrazom: Archívne zábery na výstavbu Domaše zo 60. rokov
10
Galéria
Zdroj: TASR/Gabriel Bodnár
Zdroj: TASR

Najčítanejšie