Tlačové správy

RADÍME: Máte doma alergika na peľ? Stravou jeho trápenie zmiernite!

Škriabanie v hrdle, červené oči, kýchanie, výtok z nosa sú typické príznaky peľových alergií. Príznaky alergií majú už batoľatá. Posilňovať imunitný systém je dôležité aj vhodnou, nutrične bohatou a pestrou stravou s dostatkom minerálov, vitamínov a prebiotík, otužovaním, pohybom a dostatkom spánku.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Máte doma alergika na peľ? Stravou jeho trápenie zmiernite!
Zdroj: PR

Alergia nie je ochorenie v klasickom zmysle slova, ale porucha, počas ktorej imunitný systém reaguje prehnane na neškodnú látku, vyhodnotí ju ako rizikovú a spustí obrannú reakciu. V prvých mesiacoch života sú to najčastejšie prejavy alergií potravinových s prevahou alergie na bielkovinu kravského mlieka. U dojčiat a batoliat je častejší aj výskyt atopického ekzému. V neskoršom veku, približne po prvom roku života, sa znižuje počet potravinových alergií a pribúda alergií spojených s dýchacími cestami – hlavne alergií na pele a roztoče. A práve jar je pre batoľatá a malé deti so sklonmi k alergiám náročným obdobím. Práve v období prvých 1000 dní, keď je ešte organizmus veľmi vnímavý na podnety a imunitný systém ešte len dozrieva, je veľmi dôležité nastaviť vhodný stravovací režim.

Alergická reakcia

Pokiaľ dieťa ešte nebolo diagnostikované ako alergik, ani mama neraz nevie rýchlo identifikovať, či reakcia organizmu v podobe výtoku z nosa, škriabania očí, nádchy, zápalu hrdla a bolestí hlavy je prechladnutie, vírusové ochorenie či nádcha, alebo alergická reakcia.

„Výskyt alergií sa neustále zvyšuje, dá sa hovoriť až o epidemickom náraste,“ hovorí popredný slovenský imunológ a alergológ doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., konzultant Iniciatívy 1000 dní. „Okrem dedičných predpokladov má na to významný vplyv životné prostredie. Alergickú reakciu organizmu nie je ľahké zvládnuť, keďže ide o „falošný“ poplach a spočiatku nie je vôbec ľahké určiť, čo vlastne vyprovokovalo takúto reakciu.“

Čo sú alergény

Spúšťačmi alergií bývajú zvyčajne látky bielkovinovej povahy pochádzajúce z rôznych prírodných zdrojov – peľové zrná, roztoče, zvieratá, plesne, hmyz či potraviny. Spúšťače alergie sa nazývajú alergény. Práve jarné obdobie je pre vnímavých alergikov veľmi ťažkým obdobím, pretože vo vzduchu sa objavuje množstvo sezónnych látok pochádzajúcich z kvetov – teda peľov. Alergie nemajú jednoznačný pôvod a tak nie je jednoduché nastaviť prevenciu na jedného pôvodcu či skupinu alergénov.

„Významnou mierou, ako sa dá znižovať riziko alergií je správna zdravá a veku primeraná výživa,“ hovorí doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD. „V prvom rade odporúčame v prvých mesiacoch života, teda v čase dozrievania imunitného systému, dôsledne dbať na výlučné dojčenie.“ V ďalších mesiacoch pri postupnom prechode na veku primeranú stravu je dôležité dbať na zaradenie pestrej stravy, pričom pri zavádzaní nových jedál si treba dať pozor na niekotré alergény (najčastejšie bielkovina kravského mlieka).

Strava a alergie

Pokiaľ ide o správnu výživu alergika, ktorý má problémy s dýchacími cestami, nejestvujú žiadne zázračné potraviny, ktoré by alergiu liečili. Z najnovších vedeckých poznatkov, ktoré vychádzajú z odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie a s ktorými pracuje Iniciatíva Prvých 1 000 dní, je pre posilňovanie imunitného systému dôležité dodržiavanie správnej životosprávy s dostatkom aktívneho pohybu na vzduchu a primeraným množstvom spánku. Dieťa by malo byť prirodzene vystavené prostrediu, v ktorom sa alergény vyskytujú. Nadmerná úzkostlivá hygiena a antibakteriálna ochrana pri zdravých deťoch môže byť dokonca kontraproduktívna.

Strava alergika by mala obsahovať bohatú zmes mikronutrientov, ktoré sú potrebné pre imunitný systém. Keďže 70 % imunitného systému sídli v črevách, je vhodné myslieť na dostatok prebiotických látok, ktoré pomáhajú zdravšiemu fungovaniu tráviaceho systému. Rovnako dobré je prijímať vitamíny ako sú vitamín D, C a ďalšie.

Aj keď stravou alergiu nevyliečime, môžeme výrazným spôsobom ovplyvniť vhodné dozrievanie imunitného systému.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tlačovej správy.

Zdroj: PR
Zdroj: PR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM