Ľubomír Hudačko Správy

Protest v Prešove za bezpečný život: Mestom zneli kritické slová, vystúpil aj syn zbitého seniora

Niekoľko desiatok ľudí sa zúčastnilo v Prešove na národnom pochode za bezpečný život na Slovensku, ktorý zorganizovalo Občianske združenie Ľudia v ohrození. Protestné zhromaždenie sa rozhodlo pripraviť po niekoľkých útokoch na dôchodcov, ktoré sa odohrali na východe krajiny.

Ilustračný obrázok k článku Protest v Prešove za bezpečný život: Mestom zneli kritické slová, vystúpil aj syn zbitého seniora
Zdroj: TASR

Protestujúci sa najprv stretli pred autobusovou stanicou v Prešove, odkiaľ sa po niekoľkých príhovoroch presunuli do centra mesta, k Pamätníku obetiam komunistického teroru a násilia. Práve tu zapálili 14 sviečok za budúcnosť detí a obete násilia zo strany „asociálov“.

Okrem iných na proteste vystúpil s príhovorom aj Ondrej Begala, syn dôchodcu, ktorého napadli rómski mladíci v obci Sačurov a brutálne ho zbili. „Môj otec bol len takým spúšťačom, pretože v krátkom čase sa objavili ďalší ľudia a priznali sa, že ich tiež napadli. Môj otec bol piatym napadnutým človekom v našej obci za posledný mesiac,“ povedal. Podľa neho sa už starší ľudia v Sačurove boja chodiť po ulici, pretože sú voči útokom bezbranní. „Aj polícia robí, čo môže, ale zákon jej viac neumožňuje, takže sa tieto útoky stále opakujú,“ dodal Begala.

Zhromaždení ľudia kritizovali najmä kroky štátu pri riešení rómskej problematiky, ktoré podľa nich nie sú dostatočné. Zároveň negatívne hodnotili aj vyjadrenia ombudsmanky, ktorá sa, ako tvrdia, nesnaží vyriešiť problémy obyčajných ľudí. Upozorňovali na zvyšujúci sa počet napadnutých dôchodcov zo strany „asociálov“, ktorí si na svoje útoky vyberajú práve starých a slabých ľudí.

V jednotlivých príhovoroch odzneli aj kritické slová na zvýhodňovanie určitých skupín ľudí v spoločnosti. Rečníci sa nevyhli ani kritike politických strán a smerov, ktoré na Slovensku vládli po roku 1989. Podľa polície sa protestné zhromaždenie zaobišlo bez väčších problémov a na mieste nemuseli príslušníci Policajného zboru riešiť žiadne priestupky. „Po skončení akcie, asi o 16.40 h, sa všetci v pokoji rozišli,“ uviedol prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie