Rôzne

Projekt šarišského regiónu odhalil záhadný hrad, našiel aj zaniknuté stredoveké stavby

Prepojiť jednotlivé pamiatky, ako sú zámky, kaštiele či kúrie má za cieľ projekt Šarišská hradná cesta. Dovziete sa aj tie NAJ prívlastky hradov.

Ilustračný obrázok k článku Projekt šarišského regiónu odhalil záhadný hrad, našiel aj zaniknuté stredoveké stavby
Zdroj: Severovýchod Slovenska

Ten spúšťa Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (OOCR). Cieľom projektu, na ktorom spolupracuje s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, je podpora turizmu.

Udržať turistu

„Naším zámerom je vyzdvihnúť krásy hradov, zámkov a kaštieľov na území Regiónu Šariš, prepojiť jednotlivé objekty, zvýšiť ich návštevnosť a udržať turistu v regióne čo najdlhšie,“ uviedol výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš Branislav Švorc.

Na začiatok sa podľa jeho slov zamerali na hrady v okolí Prešova a v rámci projektu Šarišská hradná cesta vydala prvý hradný bedeker.

Všetky NAJ

„Šestnásť strán bedekra prevedie verejnosť desiatimi najznámejšími hradmi, ktoré sú známe aj svojimi prívlastkami. Napríklad druhý najrozsiahlejší je hrad Šariš, najrozmanitejší je Soľnohrad.“

„Najvýraznejší Kapušiansky hrad, najpôvabnejší Obišovský hrad, najmenší Lipovský hrad, záhadný hrad Plaveč alebo kamenno-krásny hrad Zborov či znova objavený hrad Šebeš,“ vysvetlil Švorc.

Hrady sú zdokumentované aktuálnymi fotografiami s maľovanou mapou od Svetozára Šomšáka. Na mape je možné nájsť, kde ležia menšie hrady ako Medzianky, Bodoň či zaniknuté hrady so zvyškami muriva pod zemou, ako sú Sokoľ, Lipovec a Brezovica.

„Ďalším krokom bude jeho vytvorenie internetového portálu či neskôr aj samostatnej mobilnej aplikácie. Tieto online nástroje budú zahŕňať informácie o ostatných hradoch, ktoré sa do brožúry nezmestili, rovnako ako o zaniknutých hradoch,“ povedal Švorc.

Viac pamiatok za deň

Ambíciou projektu je prepojiť koncept Šarišskej hradnej cesty s ďalšími pamiatkami, ako sú kaštiele, hradiská, kúrie či mestské opevnenia.

„Na území regiónu Šariš sa ich nachádza viac ako päťdesiatpäť. Ich spojením vznikne ucelená predstava a možnosť spoznávať aj viacero pamiatok za deň. Kontinuálne sa dozvedieť o ich histórii, príbehoch a majiteľoch, či zúčastniť sa na rôznych podujatiach, od otvorenia letných sezón, hradných hier až po rôzne mnohožánrové festivaly,“ doplnil Švorc.

Hradný bedeker bol vydaný s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR na podporu návštevnosti hradov na Šariši.

A v obrazoch si pozrite aj zábery na zimnú verziu prírody Šarišského hradu. Kliknite si fotogalériu.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Obrazom: Krásna príroda v zimnej verzii na Šarišskom hrade
35
Galéria
Zdroj: čitateľ Marek
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM