Správy

Prípravy trvali NEUVERITEĽNÝCH 17 rokov: Cykloželezničku konečne otvorili, FOTO

Celkové náklady na ňu predstavovali takmer 1 749 000 eur, pričom nenávratný finančný príspevok z eurofondov bol vo výške 1 163 840 eur.

Ilustračný obrázok k článku Prípravy trvali NEUVERITEĽNÝCH 17 rokov: Cykloželezničku konečne otvorili, FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Po 17 rokoch prípravy otvorilo v sobotu mesto Prešov cykloželezničku spájajúcu mesto s rekreačnou oblasťou Sigord. Trasa dlhá 6,5 kilometra kopíruje bývalý splavný kanál, neskôr lesnú úzkokoľajnú železničku, ktorou sa prepravovalo drevo do solivarov, v rámci Akcie Z prerobenú na pioniersku železničku.

Pre TASR to uviedla iniciátorka projektu a štatutárka Sigordskej spoločnosti Apolónia Sejková. „Názov cykloželeznička súvisí s tým, že je inšpirovaná projektmi From rails to trails, teda zo železničných tratí cyklocestičky,“ priblížila.

Mierne stúpanie

Nová cyklotrasa je podľa Sejkovej vhodná aj pre slabších cyklistov, deti, korčuliarov či ľudí na invalidných vozíkoch, keďže má mierne stúpanie. V Prešove sa začína v mestskej časti Solivar a cyklistov nasmeruje cez Dulovu Ves a Kokošovce k rekreačnej oblasti Sigord.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

„Cykloželeznička otvára Prešovčanom i obyvateľom okolitých obcí možnosti bezpečného cestovania do práce na dvoch kolesách, ale aj objavovania krás Slanských vrchov, keďže sa dostanú až k rekreačnej oblasti Sigord,“ uviedla prešovská primátorka Andrea Turčanová počas slávnostného otvorenia cykloželezničky.

Čo to celé stálo

Ako tiež mesto informovalo na svojej internetovej stránke, výstavbu prvej etapy Cykloželezničky Prešov – Zlatá Baňa realizovali v rokoch 2018 až 2020.

Celkové náklady na ňu predstavovali takmer 1 749 000 eur, pričom nenávratný finančný príspevok z eurofondov bol vo výške 1 163 840 eur.

Súčasťou novej cyklotrasy sú aj odstavné plochy na bicykle so stojanmi na ich uloženie, lavičky s odpadkovými košmi, lemujú ju informačné tabule.

Viac záberov nájdete vo fotogalérii.

Objektívom: Cykloželeznička pri Prešove už otvorili
11
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM