Ľubomír Hudačko Správy

Pripravených je množstvo posýpačov: Toľko mechanizmov sa bude starať o zimnú údržbu ciest PSK!

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja bude v zimnej sezóne udržiavať 3009 kilometrov ciest. Na tento účel má pripravených množstvo kusov posypových vozidiel, v rezerve bude ďalších 13. Číslo mechanizmov je obrovské!

Ilustračný obrázok k článku Pripravených je množstvo posýpačov: Toľko mechanizmov sa bude starať o zimnú údržbu ciest PSK!
Zdroj: Dnes24.sk

Na ich obsluhu je pripravených 23 nakladačov, na ďalšie práce súvisiace so zimnou údržbou 36 traktorov s radlicami, 10 snehových fréz a osem grédrov.

Vlani mierna zima vytvorila možnosti

„V porovnaní s predchádzajúcou zimou v operačnom pláne dochádza len k drobným úpravám týkajúcich sa trasovania a dĺžky okruhov, alebo zmeny typu prevládajúceho posypového materiálu. Štandard zimnej služby zostáva na úrovni predchádzajúcich sezón. Menej náročná zima v období 2013 – 2014 vytvorila možnosti v predzásobení posypovými materiálmi na predpokladanú spotrebu pre aktuálnu blížiacu sa zimnú sezónu 2014 – 2015 na úroveň 70 až 80 % predpokladanej priemernej spotreby. Inertný i chemický posypový materiál bude uložený na skládkach jednotlivých stredísk,“ priblížil riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.

Ako ďalej poznamenal, v súčasnosti prebieha proces verejného obstarávania na opravy piatich podvozkov posypových vozidiel a troch posypových nadstavieb s predpokladaným nákladom okolo 280 000 eur. Cestná sieť je v rámci zimnej údržby rozdelená na 107 okruhov pre jednotlivé vozidlá.

V kraji je 18 meteorologických staníc

Zimnú údržbu v kraji zabezpečuje sedem oblastí s 18 strediskami údržby a piatimi vysunutými pracoviskami – Vernár, Podspády, Malý Lipník, Hanušovce, Holčíkovce. Výkony bude riadiť 18 vedúcich stredísk a 54 dispečerov v troch zmenách. Zabezpečovať ju bude spolu 470 zamestnancov v profesiách vodič, strojník, traktorista a dispečer.

Zlepšenie zimnej údržby ciest v Prešovskom kraji v posledných rokoch zabezpečujú informačno-technologické systémy pre cestnú dopravu – monitorovacie systémy a meteorologické stanice. V súčasnosti má monitorovací systém namontovaný 120 posýpačov, v kraji je namontovaných 18 meteorologických staníc, kamier a informačných panelov na cestách II. a III. triedy.

Náklady? 30 až 40% rozpočtu

Tie sú prepojené na počítač dispečerského pracoviska, kde dispečer vidí on-line vizuálny stav vozovky a informácie o jej aktuálnej teplote, teplote vzduchu, smere a rýchlosti vetra, intenzite zrážok a vlhkosti vzduchu. Vodiči priamo na ceste na informačnom paneli vidia informáciu o teplote vzduchu a teplote vozovky.

Náklady na zimnú údržbu sa podľa Kozáka pohybujú od 30 až do 40 % rozpočtu SÚC PSK. „Celková výška nákladov, samozrejme, závisí od charakteru zimy, teda teplôt, zrážok a ďalších vplyvov, od ktorých sa následne odvíjajú výkony a spotreba posypových materiálov a pohonných látok,“ dokončil riaditeľ. V posledných rokoch sa priemerné náklady na zimnú údržbu pohybujú okolo 5,6 milióna eur, pričom náklady na posypový materiál predstavujú 2 až 2,5 milióna eur.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM