Správy

Primátor dal priestor Prešovčanom, taký záujem ho potešil: Prihlásilo sa vyše 150 ľudí

Celkovo 157 ľudí sa uchádza o miesta členov neposlancov v jednotlivých komisiách Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Prešove.

Ilustračný obrázok k článku Primátor dal priestor Prešovčanom, taký záujem ho potešil: Prihlásilo sa vyše 150 ľudí
Zdroj: Emma Langová

Najmladší spomedzi uchádzačov má 18, najstarší 72 a priemerný vek uchádzačov je 48 rokov. Všetkých komisií je deväť.

Ako na tlačovej konferencii uviedol primátor František Oľha, systém nového mechanizmu výberu má prispieť k vyššej transparentnosti a odbornosti.

„Spôsob, akým sa v minulosti kreovali komisie MsZ, v nás dlhodobo vytváral nedôveru niekedy v rozhodnutiach, ale hlavne v odbornosť týchto komisií. Preto poslanecký klub, ktorý ma podporoval vo voľbách a kolegovia poslanci, ktorí zdieľajú moje názory na túto tému, prišli s návrhom a spoločne sme vypracovali systém transparentných výberových konaní do komisií MsZ pre neposlancov,“ povedal Oľha.

Najmladší má 18

Najmladší spomedzi uchádzačov má 18, najstarší 72 a priemerný vek uchádzačov je 48 rokov. Všetkých komisií je deväť.

„Štandardne majú piatich členov poslancov. Počet neposlancov nesmie byť väčší ako poslancov. Komisia môže mať ľubovoľný počet členov,“ priblížil Oľha.

Najväčší záujem je o členstvo v komisii pre školstvo a šport, 35 uchádzačov.

Naopak, najmenší záujem je o členstvo v komisii pre disponovanie s majetkom mesta. Najčastejšie nominujúci navrhovateľ je poslanec Richard Dubovický, ktorý je zároveň aj predkladateľom návrhu.

Ako to funguje

Ako povedal viceprimátor Prešova Richard Drutarovský, proces výberu bol nastavený tak, že nominant musí mať aj nominujúci subjekt.

V niektorých prípadoch ide o organizácie, pôsobiace v meste. Každá komisia má svoju výberovú komisiu, ktorú tvoria jej členovia – poslanci. Ďalšími členmi sú nominant primátora a sekretár komisie. „Pravidlá, ako má každá výberová komisia dospieť k nejakému názoru, je ponechaný na nej,“ dodal Drutarovský.

O voľbe členov neposlancov budú poslanci rozhodovať na aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM