Správy

Pri Prešovskej univerzite pribudli významné včelárske dreviny: Vysadili tam 4 lipy

Lipa neodmysliteľne patrí k Šarišu. V tomto regióne je veľa lokalít, ktoré majú staré stredoveké názvy odvodené od lipy, ako sú Lipany, Lipníky či Lipovce.

Ilustračný obrázok k článku Pri Prešovskej univerzite pribudli významné včelárske dreviny: Vysadili tam 4 lipy
Zdroj: Prešovská univerzita

Areál pri včelnici Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa rozrástol o štyri lipy, ktoré patria medzi významné včelárske dreviny. Médiá o tom informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

Vysadené boli v rámci projektu občianskeho združenia (OZ) Ľudia včelám.

Univerzita pred dvoma rokmi zaradila do vzdelávacieho programu nový predmet včelárstvo. Na praktickú výučbu v areáli zriadila aj univerzitnú včelnicu s 11 včelstvami, v ktorých sa v letnom období nachádza až pol milióna včiel.

Lipa patrí k Šarišu

Aktuálne pri nej pribudli pre včely významné dreviny, lipy.

Spoločne ich vysadili rektor PU Peter Kónya, predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák, Stanislav Kowalski ako univerzitný včelmajster a regionálny riaditeľ pobočkovej siete súkromnej zdravotnej poisťovne Richard Palko.

„Lipa neodmysliteľne patrí k Šarišu. V tomto regióne máme veľmi veľa lokalít, ktoré majú staré stredoveké názvy odvodené od lipy, ako sú Lipany, Lipníky či Lipovce. Som preto rád, že lipa patrí nielen k Šarišu, ale odteraz už aj k našej univerzite,“ uviedol Kónya.

Jeho slová následne doplnil Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov.

Včely sú zdravšie

„Je to vzácny strom, z ktorého profitujú ľudia, ale aj zvieratá, keďže jej kvety slúžia nielen včelám na to, aby mali obživu, ale aj ľuďom v čase chorôb, lebo má blahodarné účinky na priedušky a kašeľ,“ povedal Rusnák.

Dôležitosť tejto významnej dreviny pre včely vyzdvihol aj univerzitný včelmajster Kowalski, ktorý je zároveň predsedom OZ Komunitná včelia záhrada v Prešove.

„Vďaka kvitnúcej lipe a jej dostatku peľu sú včely zdravšie a odolnejšie a netrpia na rôzne choroby, preto je to z hľadiska včiel a ich udržateľnosti významná rastlina,“ vysvetlil.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM