Rôzne

Prestížna Cena za architektúru CE.ZA.AR: Získal ju aj tento prešovský projekt!

Bratislavská Stará tržnica bola v stredu večer miestom 17. ročníka vyhlásenia výsledkov Ceny za architektúru Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR 2018.

Ilustračný obrázok k článku Prestížna Cena za architektúru CE.ZA.AR: Získal ju aj tento prešovský projekt!
Zdroj: CE ZA AR 2018

Porota vyberala najlepšie diela v šiestich kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a prestavba, Interiér a Exteriér.

No a práve v posledne zmienenej kategórii bol ocenený známy prešovský projekt. Cenu v kategórii Exteriér totiž získalo Námestie Centrum na Sídlisku III v Prešove dvojice autorov Irakli Eristavi a Pavol Šilla s prispením spolupráce Martina Jančoka.

Udelené bolo aj mimoriadne ocenenie Patrón architektúry za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. Slovenská komora architektov ho udelila iniciátorovi projektu Nemocnica budúcnosti v Martine, je ním Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine. Cenu verejnosti na základe hlasovania získala Obnova meštianskych domov v Trnave.

O udelení cien rozhodla medzinárodná porota, na čele ktorej bol architekt Pavel Nasadil z Českej republiky. V prvom kole porota vyberala z 85 prihlásených návrhov, do užšieho výberu sa dostalo 22 z nich. Úlohou ocenenia CE.ZA.AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre ako takej.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie