Správy

Prešovský obchvat najprv nemal mať pyrotechnický prieskum: Potom našli aj Kaťušu

Udalosťou mesiaca október bolo otvorenie juhozápadného obchvatu v Prešove. Pri tejto príležitosti sa oplatí čo-to aj bilancovať.

Ilustračný obrázok k článku Prešovský obchvat najprv nemal mať pyrotechnický prieskum: Potom našli aj Kaťušu
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Súčasťou výstavby diaľnice D1 s tunelom Prešov je mimoriadne technicky zložitá križovatka, ktorá nemá na Slovensku obdobu. V križovatke Prešov, západ sa spájajú dve diaľnice a cesty I., II., a III. triedy.

Motoristi nesmú zabudnúť, že na prejazd týmto úsekom potrebujú elektronickú diaľničnú známku. Obchvat je totiž spoplatnený.

Správne rozhodnutie

A zaujímavosťou je aj to, že v projekte sa neuvažovalo s pyrotechnickým prieskumom. „Keďže sme disponovali informáciou, že počas druhej svetovej vojny väčšina delostreleckých granátov dopadala do blízkych prešovských lesov, projektant súhlasil s jeho zaradením. Správnosť rozhodnutia sa potvrdila, výsledkom toho boli nájdené viaceré munície,“ vysvetlili predstavitelia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Ako z NDS ďalej uviedli, na mieste sa našli tieto munície:

  • delostrelecký granát 14 ks (12ks ruských, 2ks nemeckých)
  • protipechotná mína 2ks (ruská)
  • roznecovače 20ks
  • reaktívna strela Kaťuša 2ks
  • letecká bomba 2ks

Okrem toho prebehol aj archeologický prieskum. „Nálezy v jednotlivých lokalitách spadajú do doby bukovohorskej kultúry, do strednej až mladšej tvorby bronzovej a najmladšie nálezy spadajú do doby stredovek u11. – 13. storočia,“ doplnila na záver NDS.

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM