Správy

Prešovský dopravca ide do toho: Chystá stavbu obrovských rozmerov za takmer 800-tisíc

V období posledných piatich rokov obstaral dopravca až 25 nových trolejbusov a čoskoro k nim pribudne ďalších desať s pomocným batériovým pohonom.

Ilustračný obrázok k článku Prešovský dopravca ide do toho: Chystá stavbu obrovských rozmerov za takmer 800-tisíc
Zdroj: Erik Wittner

Projektovú dokumentáciu k projektu modernizácie vozovne Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) zhotoví Združenie MUZ Prešov. Jeho vedúcim členom je bratislavská spoločnosť Dopravoprojekt, a. s., a druhým členom je prešovská spoločnosť ISPO, spol. s r. o., inžinierske stavby.

Dopravca v uplynulých dňoch uzavrel zmluvu so spomenutým víťazom verejného obstarávania. Hodnota zákazky je takmer 792-tisíc eur bez DPH. Tasr o tom informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Aká je lehota

V rámci diela bude spracovaná napríklad dokumentácia stavebného zámeru, posúdenie vplyvov stavby na životné prostredie, dokumentácia pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie, pre výber zhotoviteľa a podobne.

„Celková hodnota zákazky je 791 840 eur DPH, pričom až 95 percent z tejto sumy bude financovaných pomocou Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Zvyšných päť percent pokryje DPMP z vlastných zdrojov. Lehota na vypracovanie jednotlivých častí diela sa pohybuje od troch do šiestich mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy, respektíve výzvy objednávateľa. Súčasťou diela je aj autorský dozor,“ povedal Tomek.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

V ďalších rokoch bude podľa jeho slov nasledovať samotná modernizácia trolejbusovej časti vozovne.

„Ide o veľmi náročnú stavbu obrovských rozmerov, a preto môžeme s istotou povedať, že pôjde o najväčší investičný a stavebný míľnik v histórii DPMP za posledné desaťročia. Vozovňa DPMP bola postavená na počiatku 60. rokov minulého storočia, pričom z veľkej časti je jej vybavenie pôvodné. V uplynulých rokoch tu prebehli iba kozmetické úpravy v podobe výmeny brán, okien či strešných svetlíkov,“ vysvetlil Tomek.

Absolútne nevhodné

„V období posledných piatich rokov sme obstarali až 25 nových trolejbusov a čoskoro k nim pribudne ďalších desať s pomocným batériovým pohonom. Naše súčasné technické zázemie je pre tieto moderné stroje absolútne nevhodné,“ skonštatoval hovorca.

Ako ďalej povedal, v rámci projektu taktiež rátajú s výstavbou štvrtej meniarne pre trolejbusovú prevádzku, ktorá bude umiestnená v areáli vozovne.

„V najbližších rokoch plánujeme rozšíriť trolejbusovú sieť o nové úseky a taktiež rozšíriť počet trolejbusov. Súčasné tri meniarne takúto záťaž kapacitne nezvládnu, a preto je potrebné najprv zabezpečiť funkčné napájanie siete,“ dodal Tomek.

ilustračné foto

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM