Správy

Prešovská univerzita chce zatepliť internáty: Čo bude stáť túžba znížiť spotrebu energie?

Ide o projekt Študentského domova na Ul. 17. Novembra a tiež aj priestoru na Námestí mládeže. Čo to celé bude stáť?

Ilustračný obrázok k článku Prešovská univerzita chce zatepliť internáty: Čo bude stáť túžba znížiť spotrebu energie?
3
Galéria
Zdroj: Prešovská univerzita

Prešovská univerzita (PU) v Prešove zateplí dva študentské domovy. Chce znížiť spotrebu energie pri ich prevádzke až o 50%. Celkové náklady na rekonštrukciu exteriérovej časti oboch internátov predstavujú sumu viac ako 2,6 milióna eur a budú hradené zo štrukturálnych fondov EÚ a vlastných zdrojov univerzity. Presov.dnes24.sk o tom informovala hovorkyňa PU Anna Polačková.

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Projekt PU spustila pod taktovkou Ministerstva životného prostredia SR v zastúpení Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Najväčší zo štyroch

Prvý projekt je zameraný na zníženie energetickej náročnosti Študentského domova na Ul. 17. Novembra 11, tzv. nového internátu, ktorý je s kapacitou ubytovania pre 788 slovenských študentov a pre 85 zahraničných študentov, najväčší zo štyroch ubytovacích objektov univerzity.

„Cieľom je zamerať sa na päť hlavných oblastí, ktoré sa týkajú zateplenia obvodového plášťa, zateplenia stropu nad prvým podzemným podlažím a nad posledným podlažím a s tým súvisiacich ďalších stavebných prác. Ďalšou oblasťou je vykurovanie, kde dôjde k zaizolovaniu dostupných rozvodov teplej vody a k hydraulickému vyregulovaniu vykurovacej sústavy. V rámci osvetlenia dôjde k výmene pôvodných osvetľovacích telies za nové LED technológie a posledným opatrením v rámci projektu bude osadenie fotovoltaickej elektrárne s využitím akumulátorov,“ priblížil Peter Adamišin, prorektor pre stratégiu a rozvoj PU, ktorý je zároveň projektovým manažérom oboch projektov.

Objektívom: Študentské domovy v Prešove budú zatepľovať
3
Galéria
Zdroj: Prešovská univerzita

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Celkové výdavky na tento projekt predstavujú objem finančných prostriedkov vo výške takmer 1,8 milióna eur, pričom 5% finančný podiel univerzity predstavuje sumu takmer 89 500 eur.

Ukončenie o rok

Stavenisko bolo zhotoviteľovi odovzdané, ukončenie sa predpokladá v roku 2023.

Druhý projekt sa týka nielen zmeny vzhľadu, ale aj ďalších technicko-prevádzkových stránok študentského domova na Námestí mládeže s celkovou ubytovacou kapacitou 159 miest.

„Aj tento projekt rieši implementáciu opatrení týkajúcich sa vykurovania a prípravy teplej vody, stavebných konštrukcií, osvetlenia a elektroinštalácií s využitím novej LED technológie a nakoniec aj opatrení týkajúce sa osadenia fotovoltaických panelov s akumulátormi na strechu študentského domova,“ ozrejmila Darina Gajdárová, zodpovedná za technický dozor v oboch projektoch.

Uskutočnením týchto zmien by sa malo prejaviť aj na znížení nákladov univerzity pri prevádzke energií. Finančné výdavky vynaložené na realizáciu tohto projektu predstavujú sumu 850-tisíc eur s 5% finančným podielom univerzity vo výške 42 500 eur.

„Vzhľadom na stále prebiehajúcu kontrolu verejných obstarávaní, nebol tento projekt ešte oficiálne zahájený formou odovzdania staveniska víťaznému uchádzačovi. Aj pri tomto študentskom domove sa ukončenie prác predpokladá v roku 2023,“ dodala na záver Polačková.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM