Prešovská škola zorganizovala módnu líniu mladých: Predviedli tisícky modelov...a nie hocijakých!
Medzinárodná súťaž stredoškolákov Módna línia mladých, ktorú už deväť rokov organizuje Stredná odborná škola podnikania v Prešove, dáva príležitosť študentom prezentovať svoju tvorbu. Za doterajších deväť ročníkov odborná porota i diváci mohli na nej obdivovať dovedna okolo 5000 modelov.

V historickej sále PKO sa tento rok predstavili so svojimi prácami žiaci 19 stredných škôl zo Slovenska, Česka a Ukrajiny. Prezentovali sa 520 modelmi na 130 vystúpeniach.
Okrem nožníc aj pohyb na móle
Táto súťaž dáva priestor na to, aby študenti prezentovali svoju snahu, tvorivosť, talent i zručnosť v konfrontácii so svojimi rovesníkmi. Zároveň je to príležitosť sledovať módne trendy v iných regiónoch. Odborníci na módny dizajn, technológie spracovania odevov či módnych doplnkov posudzovali stovky produktov, ktoré prešli rukami študentov. Zásadou súťaže bolo, že model musia navrhnúť, ušiť alebo vyrobiť a dokonca aj odprezentovať žiaci z jednej školy.
Takže popri práci s nožnicami, látkami či na šijacom stroji je potrebné zvládnuť aj pohyb na móle, rytmiku či tanec. Diváci majú možnosť sledovať vystúpenia v ôsmich kategóriách – spoločenské odevy, športové oblečenie, zvrchníky a plášte, vychádzkové odevy, scénická a historická tvorba, plavky, módne doplnky a voľná tvorba.
Bavlna z africkej Kene
Súťažiaci sa snažia každý rok niečím prekvapiť. Nie sú to vždy len netradičné či extravagantné modely. Vlani napríklad študenti usporiadajúcej školy vyrábali doplnky takzvanou metódou plstenia, ktorá sa používala pred 6000 rokmi. Tento rok sa na záverečnej módnej prehliadke objavili modely z bavlny, ktoré žiačkam usporiadajúcej školy poslali z africkej Kene. Učiteľka Mária Vavreková vysvetlila, že látky sa do Prešova dostali vďaka spolupráci na jednom z medzinárodných projektov.
„Ide o vytváranie cvičných firiem a naše deti komunikovali s africkými prostredníctvom internetu. Tak sa dohodli a naše dievčatá z ich typických látok ušili modely oblečenia,“ doplnila Vavreková. Látky i predmety, ktoré sa používajú na výrobu šperkov, spracovávali niekoľko týždňov a vzniklo niekoľko zaujímavých nápadov.
„Ja som chcela touto módnou kolekciou priblížiť africkú kultúru, to že tí ľudia sú úzko spätí s hudbou a tancom a je to neodmysliteľnou časťou ich života,“ hovorí autorka modelov študentka Daniela Kucová (17). Ona a jej spolužiaci, ktorí kolekciu predvádzali, sa tešia, že si ju budú môcť pozrieť aj učitelia z africkej školy. Tí totiž v rámci projektu cvičných škôl navštívia v týchto dňoch Prešov.