Správy

Prešovská škola pomôže utečencom: Do lavíc si sadnú desiatky detí z Ukrajiny

V triedach majú v súčasnosti 12 až 16 detí a kapacitne ich vedia rozšíriť na 30. S čím bol však problém?

Ilustračný obrázok k článku Prešovská škola pomôže utečencom: Do lavíc si sadnú desiatky detí z Ukrajiny
Zdroj: TASR/František Iván

Do lavíc Spojenej školy Tarasa Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove zasadne vo štvrtok (3. 3.) celkovo 32 žiakov z Ukrajiny. Ako uviedol riaditeľ školy Igor Andrejčák, v stredu mali stretnutie s deťmi a s rodičmi, kde im poskytol základné informácie o vyučovaní, ako aj o tom, aby si zabezpečili zdravotné poistenie a aby absolvovali antigénový test na ochorenie COVID-19.

Pomohli iné školy

„Pýtal som sa ich na základné očkovanie, nehovorím teraz o očkovaní proti COVID-19, ale proti osýpkam, čiernemu kašľu a podobne, ktoré majú naše deti. Z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove ma kontaktovali, že pokiaľ nemajú základné očkovania, tak ich nesmiem dať medzi naše deti. Zaujímal som sa tiež, kde momentálne bývajú. Dnes som prijal približne 32 detí a vo štvrtok nastupujú do školy,“ povedal Andrejčák.

V triedach majú v súčasnosti 12 až 16 detí a kapacitne ich vedia rozšíriť na 30. „Trocha som mal problém s lavicami a stoličkami, ale veľmi ústretovo nám pomohli kolegovia riaditelia z iných škôl,“ priblížil Andrejčák.

Aké majú kapacity?

Ako povedal, ide o rodiny, ktoré prišli k príbuzným alebo známym na východné Slovensko. S biometrickým pasom môžu byť na Slovensku maximálne 90 dní. Niektorí z nich nechcú ostať na Slovensku, keďže majú príbuzných v rôznych krajinách Európskej únie.

„Čiže čakajú a pôjdu možno ďalej. Niektorí veria, že sa vojna skončí a vrátia sa naspäť na Ukrajinu,“ doplnil Andrejčák s tým, že prijať môže ešte približne 90 žiakov.

Záujem o štúdium majú i stredoškoláci, problém je však v tom, že na Ukrajine majú iný systém štúdia. Doteraz riešili štyri takéto prípady. Celkovo má spojená škola približne 290 žiakov na gymnáziu i v základnej ško­le.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM