Ľubomír Hudačko Rôzne

Prešovská rovnobežka je roky na svojom mieste, ale... TOTO má od pravdy ďaleko!

Prešov je jediné slovenské mesto, ktorým prechádza 49. rovnobežka. Mnoho obyvateľov o tom vie. Možno však neviete o tomto...

Ilustračný obrázok k článku Prešovská rovnobežka je roky na svojom mieste, ale... TOTO má od pravdy ďaleko!
2
Galéria

Známa prešovská 49. rovnobežka púta pozornosť na Trojici v centre mesta svojím vzhľadom už niekoľko rokov. Avšak, možno ani doteraz neviete, že je na nej vytesaná aj taká informácia, ktorá má od pravdy ďaleko.

Všimli ste si to?

Text na nej totiž v anglickom jazyku informuje, že táto rovnobežka vedie zo severného pólu k rovníkovým pralesom. Nielen zahraniční turisti si tak môžu právom položiť otázku, či autor myslel túto informáciu s nadhľadom a recesiou, alebo ide o chybu. Rovnobežky do rovníkových pralesov totiž smerovať zo severného pólu nemôžu. To totiž platí v prípade poludníkov.

Tento pamätník vznikol na počesť rarity, ktorá prechádza Prešovom ešte predtým, ako sa primátorom stal Pavel Hagyari, no stalo sa tak na jeho popud. Ten k vyššie opísanej situácii zaujal svoje stanovisko, pretože na margo nej sa vynárajú posmešné komentáre či odkazy.

Hagyari reaguje

„Približne pred 11 rokmi z úcty k vlastnému mestu a to som ani netušil, že raz budem primátor, som poprosil svojho dobrého kamaráta vytvoriť symboliku 49. rovnobežky. Ten to poňal s úsmevom a vytvoril umelecké dielo s nadhľadom a recesiou,“ uviedol exprimátor metropoly Šariša. Ľudia sa podľa jeho slov radi pri rovnobežke zastavia a urobia si fotografiu.

„Áno, stojím za rovnobežkou, tak ako za koňom PreMo, sochou Krista, či anjela na balkóne a to najmä ideovo a finančne. Teraz došli "géniovia“, ktorí pre mesto neurobili nič a len kritizujú. Všetkým neprajníkom odkazujem, aby veci nebrali vždy tak vážne a aby sami prispeli k skrášleniu nášho krásneho mesta," dodal Hagyari.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

foto: ilustračné

Dielo k 49. rovnobežke v Prešove: Toto si na ňom mnohí celé roky nevšimli!
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie