Ľubomír Hudačko Rôzne

Prešovská nemocnica si polepšila: Jej hospodársky výsledok z vlaňajška má zelené čísla!

To si zaslúži obdiv! V neľahkej ekonomickej situácii Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove vlani hospodárila úspešne. Hovorkyňa Renáta Cenková potvrdila, že sa tak dialo vyváženými ekonomickými výsledkami.

Nárast celkových záväzkov v minulom roku klesol oproti roku 2012 o 67,45 p­ercenta. Hospodársky výsledok zlepšili oproti roku 2013 o 4,41 milióna eur, čo je 36,28 percenta. Uviedla to hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

„Nárast záväzkov po lehote splatnosti bol ovplyvnený najmä implementáciou Smernice o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách, pretože podľa novelizácie a zákona č. 513 z roku 1991 je lehota splatnosti pre zdravotnícke zariadenia najviac 60 dní, čo znamená, že záväzky v lehote splatnosti sa dynamickejšie presúvajú do kategórie záväzkov po lehote splatnosti,“ uviedla Cenková.

Ďalej ale poznamenala, že výška nákladov na materiál, opravy a údržbu a služby v roku 2013 oproti roku 2012 aj napriek vyšším výkonom ostala na nezmenenej úrovni. Vďaka zlepšeniu finančnej disciplíny a vzťahov voči dodávateľom klesli najvýraznejšie náklady na pokuty a penále, a to o 104 420 eur. Mzdy a odvody zdravotníckych pracovníkov v roku 2013 stúpli o takmer 1,695 milióna eur, čo je nárast oproti roku 2012 o 5,04 p­ercenta.

Výnosy z jednotlivých zdravotných poisťovní vzrástli o 11 percent, príjmy získané z prenájmov alebo predaja majetku nemocnice vzrástli o 18,14 percenta, čo predstavuje približne 338 295 eur. V súčasnosti je tretím najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM