Ľubomír Hudačko Rôzne

Prešovčanov čakajú návštevy: Môžu vám zaklopať na dvere a zisťovať údaje o ekonomickej situácii

V priebehu mesiacov február a marec vás doma môžu navštíviť opytovatelia, vyberú si celkovo 4 200 domácností. Aj v Prešove totiž bude prebiehať zisťovanie o financiách a spotrebe domácnosti, ktoré je súčasťou európskeho projektu. Cieľom je získať údaje o ekonomickej situácií domácností.

Ilustračný obrázok k článku Prešovčanov čakajú návštevy: Môžu vám zaklopať na dvere a zisťovať údaje o ekonomickej situácii
Zdroj: Dnes24.sk

Uskutočňuje ho Národná banka Slovenska v spolupráci so Štatistickým úradom SR. Projekt HFCS je koordinovaný Európskou centrálnou bankou a zúčastňujú sa na ňom všetky štáty eurozóny.

Jeho cieľom je získať spoľahlivé údaje o súčasnej ekonomickej situácii domácností v eurozóne. Údaje z tohto zisťovania poskytnú podklady pre rôzne štúdie, ako napríklad bytové otázky mladých, úspory a dôchodkové otázky starších osôb, výskum vplyvu bohatstva na spotrebu, zadlženosť domácností, prístupnosť získania úveru a pod. „Výsledky zisťovania umožnia získať dôležitý pohľad na ekonomické správanie sa rozličných typov domácností, čím sa stanú cenným prínosom v mnohých hospodársko-politických oblastiach eurosystému,“ povedala hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová.

Pre rok 2014 bolo do zisťovania v mesiacoch február, marec 2014 vybraných približne 430 obcí, medzi nimi aj mesto Prešov, do zisťovania bolo náhodným výberom zaradených celkovo 4 200 domácností. V tomto období vybrané domácnosti v meste Prešov navštívi pracovník ŠÚ SR poverený funkciou opytovateľa, ktorý je povinný preukázať sa v domácnostiach preukazom zamestnanca ŠÚ SR a pozývacím listom podpísaným guvernérom NBS a predsedníčkou ŠÚ SR.

So všetkými odpoveďami na otázky bude narábané ako s citlivými údajmi v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako aj s európskou legislatívou o dôveryhodnosti osobných údajov. „Všetky informácie a názory, ktoré budú v rámci tohto zisťovania domácnosťami poskytnuté, budú spracované anonymne a využijú sa výhradne pre štatistické a vedecké analýzy nekomerčného charakteru,“ dodala hovorkyňa.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM